Yükleniyor...

Boğanın dansı: Bitcoin (BTC) 41 bin doların üzerinde

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 592 gün sonra 41 bin doların üzerine çıktı.

btc boğa

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 592 gün sonra 41 bin doların üzerine çıktı.

Kripto para piyasasında boğa şenliği başladı. Lider kripto para birimi BTC, geçtiğimiz gün 40 bin doları aşarak dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Haftanın ilk gününde ise BTC fiyatı 41 bin doları aşarak yeni bir rekor kırdı. BTC, 21 Nisan 2022 tarihinden bu yana ilk kez 41 bin doların üzerine çıktı.

BTC’nin yükselişi, Bitcoin spot ETF’lerin ve Fed’in faiz indirimi yapacağı beklentilerinin ışığında geldi. BTC’nin yükselişine henüz altcoin piyasası tam anlamıyla eşlik etmedi (ayrışan kripto para birimleri hariç). Ayrıca son 24 saatte 154 milyon dolarlık short (düşüş yönlü) işlemler tasfiye edildi.

Bitcoin (BTC) boğa çanlarını şiddetli bir şekilde çalıyor

Bitcoin (BTC), uzunca bir süre beklettikten sonra boğa çanlarını çalmaya başladı. BTC fiyatı, 21 Nisan 2022’den sonra ilk kez 41 bin doların üzerine çıktı.

BTC’nin yükselişinin arkasındaki sebepler ABD’nin ekonomik hamleleri ve Bitcoin spot ETF’ler oldu. Küresel piyasa, Fed’in faiz indirimi yapmaya başlayacağını konuşmaya başladı. Artık sıkılaşmayı sona erdiren ABD, kripto piyasası gibi riskli tanımlanan varlıklara para girişinin kapılarını aralayabilir. Diğer taraftan, Ocak ayında Bitcoin spot ETF’lerin onaylanması bekleniliyor. Tüm bu süreçler, kurumsalların rahat bir şekilde BTC’ye yöneleceğini düşündürtmeye başladı. Bu nedenle BTC, boğaların iştahlanmasına sebep oldu.

BTC, sabah saatlerinde 41 bin doların üzerine çıktı ve bu bölgede kalıcılık sağlamayı başardı. BTC’nin önce 40 bin dolar direncini kırması ve daha sonra 41 bin doların üzerine çıkması, short (düşüş yönlü) işlem açan trader’ları etkiledi. Coinglass verilerine göre, son 24 saatte kripto piyasasından 196 milyon dolar tasfiye edildi. Bu tasfiyelerin 154 milyon dolarını short işlemler oluşturdu.

Ayrıca tasfiye edilen trader sayısı 69.911 oldu. Tek işlemden en büyük tasfiye ise Bitmex borsasında gerçekleşti. Bu borsada bir trader, XBTUSD paritesinde 6,01 milyon dolarlık tasfiyeye uğradı.

BTC tasfiye yükseliş

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner