Yükleniyor...

Borsaların Rezervleri Ne Kadar? Hangi Borsalar Rezerv Kanıtı Paylaştı?

FTX krizi ile birlikte birçok kripto para borsası şeffaflık taahhüdü yayımlamaya ve rezerv kanıtlarını paylaşmaya başladı.

FTX krizi ile birlikte birçok kripto para borsası şeffaflık taahhüdü yayımlamaya ve rezerv kanıtlarını paylaşmaya başladı. 

Borsalar Rezerv Kanıt Verilerini Paylaşıyor

Alameda’nın sızan bilançosu ve sonrasında yaşanan FTX borsasının iflası, Kripto para piyasasını daha şeffaf olma yoluna itti. Bu kapsamda rezerv kanıtlarını paylaşan ilk borsa Binance oldu. Blockchain analiz şirketi Nansen, Twitter hesabı üzerinden borsaların rezerv kanıtlarını paylaştı. Varlıkları hesaplanan borsalar arasında Binance, Crypto.com, OKX, KuCoin, Bitfinex, Huobi ve Deribit yer aldı. 

İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance’in açıklamış olduğu rezerv kanıtlarına göre, Binance Bridge sabitlenmiş token’leri hariç borsa 64,3 milyar dolar değerinde varlığa sahip. Bu varlıkların %33’ünü Binance USD oluştururken %21.29’unu USDT, %10,65’ini BTC, %9.45’ini ETH, %9.35’ini BNB ve kalan kısmı diğer altcoinler oluşturuyor. Binance’in rezervlerinde bulundurduğu BTC oranları da yatırımcılar ile paylaşıldı. Borsanın zincir üstü rezervlerinde 582 bin 485 BTC bulunurken, müşteri net bakiyesi ise 575 bin 742 BTC olarak açıklandı. Bu rakam yaklaşık 9,5 milyar dolar civarında.  Binance’in sunduğu bu verilere göre, eğer herkes Bitcoin varlıklarını borsa üzerinden çekerse, Binance’in tüm çekim işlemlerini gerçekleştirmek için yeterli BTC’ye sahip olduğu görülüyor. 

Crypto.com’un sunduğu Rezerv Kanıt’ına göre ise platformun toplam varlığı 2,36 milyar dolar değerinde. Platformun sahip olduğu varlıklar, Bitcoin, Ethereum, Fantom, Optimizm, Polygon, BNBChain ve Avalanche ağlarında yer alıyor. OKX’in paylaştığı verilere göre borsa, Bitcoin, Ethereum, Polygon, Arbitrum, TRON ve Avalanche blok zincirlerinde 5,84 milyar dolarlık kripto varlığa sahip. Huobi borsasının 8 farklı blok zincirde 3,3 milyar doları bulunurken, KuCoin’in 2,65 milyar dolar, Bitfinex’in 8,23 milyar dolar ve Deribit borsasının ise 1,46 milyar dolar varlığa sahip olduğu bildirildi. 

Rezerv Kanıtı’nı diğer borsalara göre biraz geç açıklayan Bybit’in ise toplamda 1,89 milyar dolarlık rezervi bulunuyor. 

Proof Of Reserve Nedir? 

Rezerv Kanıtı ya da Proof of Reserve, kripto para saklama şirketlerinin ya da kripto para borsalarının, sahip olduğunu iddia ettiği rezervlerini halka açık bir şekilde denetime sunması gerektiği fikrine denir. Bu fikir çerçevesinde şirketler, kullanıcı bakiyelerini, yükümlülüklerinin bir kanıtı olarak likiditeye çevirebileceği finansal bir varlıkla eşleştirmelidir. Örneğin, Rezerv Kanıtı + Yükümlülük Kanıtı = Ödeme Gücü Kanıtı. Bunu Binance’in paylaştığı veriler ile de örneklendirebiliriz. Örneğin, Zincir Üstü Rezervler 582 bin 485 BTC, Müşteri Net Bakiyesi ise 575 bin 742 BTC yani Binance borsasının müşterilerin yatırım yaptığı BTC sayısından daha fazla BTC’si var. Bu da şirketin ödeme gücü kanıtını gösteriyor. 

CMC ve CoinGecko’dan Hamle Geldi 

Kripto para fiyat takip siteleri olan CoinMarketCap ve CoinGecko da, kripto yatırımcıları için şeffaflığı artırmak amacıyla, borsa rezervlerinin izlenebildiği bir özellik getirdi. Borsaların rezervlerini merak eden kullanıcılar, CoinMarketCap veya CoinGecko siteleri üzerinden borsaların rezervlerini anlık olarak takip edebilecekler. CoinMarketCap, rezerv kanıtı verilerini Nansen, DefiLlama ve borsaların kendi web siteleri üzerinden sağlıyor. Platform, bu özellik sayesinde, rezervlerin tutulduğu token türleri, cüzdanlardaki varlıkların adresleri, bakiyesi ve değeri hakkında bilgi sağlıyor. 

Jesse Powell İtiraz Etti 

Borsalar, rezerv kanıtlarını yatırımcılara ve kullanıcılara güven kazandırmak için paylaşıyor. Fakat Kraken CEO’su Jesse Powell bu görüşte değil. Jesse Powell’a göre, borsalar rezerv kanıtlarını açıklarken yükümlülüklerini belirtmedikleri takdirde bu durum hiçbir anlam ifade etmiyor. Powell’a göre, eksiksiz bir rezerv kanıtı için, müşteri yükümlülüklerinin toplamı ve her hesabın toplama dahil edildiğini gösteren, kullanıcı tarafından doğrulanabilir şifrelemeyle ilgili kanıtı ve saklayıcının cüzdanlar üzerinde kontrolünü kanıtlayan imzalarıda içermesi gerekiyor. Jesse Powell’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı bu açıklamalara Binance CEO’su CZ’den cevap gecikmedi. CZ verdiği yanıtta, borsanın rezerv kanıtı verilerini denetlemek için yakında üçüncü taraf denetçilerin konuya dahil olacağını belirtti. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner