Yükleniyor...

BTC boğayı getirdi ama bu coin’ler henüz yükselmedi!

Bitcoin (BTC) boğa çanlarını çalarken, gözler henüz piyasadan ayrışamayan Arbitrum, Polygon ve Optimism gibi katman-2 projelerine çevrildi.

Katman 2

Bitcoin (BTC) boğa çanlarını çalarken, gözler henüz piyasadan ayrışamayan Arbitrum, Polygon ve Optimism gibi katman-2 projelerine çevrildi.

Kripto para piyasası, son zamanlarda sansasyonel bir çıkış yaptı. Bitcoin’in (BTC) Ocak ayına odaklanması ve rekor seviyelere gelmesi, altcoin’leri de hareketlendirdi. BTC, Ocak ayında sonuçlanacak Bitcoin spot ETF’ler öncesinde 41 bin doların üzerine çıkmayı başardı. BTC’nin boğa koşusu, altcoin’lerin canlanmasını sağladı.

Gözler, altcoin sezonu olarak nitelendirilen büyük bir altcoin boğasına çevrildi. Bazı altcoin’lerde ise BTC’nin 41 bin dolara ulaşmasına rağmen dikkat çeken yükseliş görülmedi. Bu altcoin’lerden birisi katman-2 projeleri oldu. Arbitrum (ARB), Optimism (OP) ve Polygon (MATIC) gibi katman-2 projeleri henüz beklenilen boğa koşusunu gerçekleştirmedi.

BTC ateşi yaktı: Gözler katman-2 projelerinde

Bitcoin’in (BTC) boğa koşusuna başlaması, gözleri potansiyel yükseliş gerçekleştirebilecek altcoin’lere çevirdi. Kripto yatırımcıları, olası altcoin sezonu için boğa koşusu yaşamamış altcoin’lere bakmaya başladı. Ayrıca birçok kripto yatırımcısı, katman-2 üzerinde yoğunlaştı.

Katman-2 projeleri, BTC yükselişiyle boğa beklentilerinin arttığı bugünlerde istenilen ivmeyi bir türlü arkasına alamadı. Arbitrum, Optimism ve Polygon gibi majör katman-2 projeleri henüz beklenilen çıkışı gerçekleştiremedi.

Kripto piyasasının en yeni ürünlerinden birisi olan Celestia’nın (TIA) yükselişi dikkate alındığında, katman-2’lerin potansiyel yükselişini gerçekleştirmediği görüldü.

Katman-2

Piyasa değer sıralamasına göre en iyi dört katman-2 projesinin bir haftalık performansı dikkat çekti. Polygon (MATIC), bir haftada yüzde 10’luk yükseliş yaşadı. Mantle (MNT), bir haftada yüzde 10’a yakın artış kaydetti. Diğer taraftan büyük beklentiler ile takip edilen Optimism (OP) bir haftada yüzde 4 ve Arbitrum (ARB) yüzde 12 yükseldi.

Dört katman-2 projesinin de bir haftalık performansı BTC bazlı kripto piyasasıyla paralel ilerledi. BTC son bir haftada yüzde 11’den fazla yükseliş yaşadı.

BTC’den ayrışamayan katman-2 projeleri, ilerleyen süreçlerde potansiyel boğa koşusu ihtimaliyle değerlendirildi. Altcoin sezonunun öncülerinden birisi olacağı konuşulan katman-2 sektöründe, ARB ve OP için beklentiler bir hayli yüksek.

Piyasa değerine göre en iyi katman-2 projeleri olan kripto paraların son 24 saatlik durumu ise şu şekilde;

  • Polygon (MATIC) işlem hacmi son 24 saatte yüzde 33 arttı ve 601 milyon dolar seviyesine geldi.
  • Arbitrum (ARB), son 24 saatte işlem hacmi yüzde 14 düştü ve 326 milyon dolar oldu.
  • Optimism (OP) işlem hacmi son 24 saatte yüzde 20 artarak 158 milyon dolar oldu.
  • Mantle (MNT) son 24 saatte yüzde 6’lık artışla 109 milyon dolar işlem hacmi elde etti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner