Yükleniyor...

Bugüne Kadar Yaşadığımız En Büyük Kripto Dolandırıcılıkları

Kripto paralar çıktıları günden beri dolandırıcıların yeni hedefi haline geldi.

Kripto paralar çıktıları günden beri dolandırıcıların yeni hedefi haline geldi.

Kripto para dolandırıcılıkları tarihte sektörü her daim sarsan olaylar arasında yerini adlı. Bu yazımızda kripto tarihinde yaşanmış en sansasyonel 5 kripto dolandırıcılığını ele aldık.

Tarihin En Büyük 5 Kripto Dolandırıcılığı

Kripto paralar var olduğu günden bu yana dolandırıcıların ilgi odağı olmaya devam etti. Kirpto dolandırıcılıkları sektörde her daim çok büyük etki yarattı. Bu yazımızda ise en büyük 5 kripto dolandırıcılığını ele aldık.

1. BitConnect Kripto Dolandırıcılığı

BitConnect, Satish Kumbhan tarafından kurulan BitConnect Coin tarafından desteklenen bir borç verme ve takas platformuydu. Çok fazla karların reklamları yalılarak kullanıcılar çekilmeye çalışıldı.Öyle ki, BitConnect’in 2018’deki yıllık töreni, yatırımcı Carlos Matos’un BitConnect hakkında ancak çok coşkulu bir performans olarak tanımlanabilecek bir performans sergilemesiyle bir meme’e dönüştü.

Bununla birlikte, BitConnect kısa süre sonra bir Ponzi şeması olduğu şüphesi altına girdi. Eninde sonunda sistemin bir ponzi şeması olduğu kanıtlandı. Şubat 2022’de BitConnect kurucusu, 2,4 milyar dolar değerinde küresel bir Ponzi planını yönetmekle suçlandı.

2. OneCoin Kripto Dolandırıcılığı

OneCoin, yatırım yapmaya değer bir kripto para birimi olarak sunulan başka bir Ponzi planı olarak karşımıza çıkıyor. En ünlü dolandırıcılardan biri haline gelen ve Cryptoqueen olarak bilinen Bulgaristan’dan Ruja Ignatova tarafından yürütülen bu projenin hikayesi herkesi bir nevi dehşete sokuyor.

Cryptoqueen, yatırımcıları 4 milyar dolardan dolandırdıktan sonra 2017’de bir daha görülmemek üzere ortadan kayboluyor. Dolandırıcı şu anda FBI’ın en çok arananlar listesinde bulunuyor. Onu bulmaya yardımcı olacak 100.000 dolarlık bir ödül konuldu.

3. Bitclub Ağı Kripto Dolandırıcılığı

Bitclub ağı, “dijital para birimi kazanmanın en yenilikçi ve kazançlı yolu” olarak kullanıcılara sunuldu. Bitcoin ve diğer para birimleri ile para kazanmak isteyen insanlardan oluşan bir topluluktu en başında.

Ancak, Bitclub Network’ünün bir dolandırıcılık şeması olduğunun ortaya çıkması çok da uzun sürmedi. IRS’ye göre, “BitClub Network, sözde kripto para madenciliği havuzlarının hisseleri karşılığında yatırımcılardan para talep eden ve yatırımcıları plana yeni yatırımcıları çekmeleri için ödüllendiren sahtekar bir plandı.”

Bitclub ağı kullanıcılarını tam olarak 720 milyon dolar dolandırarak gözlerden kayboldu.

zksync hack

4. Axie Infinity Hack’i

Temmuz 2022’de popüler kazan-kazan oyunu Axie Infinity hacklendi. Sahte bir iş teklifinin saldırıya yol açtığına ve bunun bilinen bir siber suç grubu olan Lazarus ile bağlantılı olduğuna inanılmakta.Hacker’lar ağın kontrolünü ele geçirdi ve kullanıcıların 600 milyon dolarını gasp etti. ABD hükümeti 30 milyon doları geri almayı başardı ve Sky Mavis ile fonlarını kaybeden oyunculara geri ödeme yaptı.

5. Pincoin Dolandırıcılığı

Pincoin, varlık paylaşımına odaklanan bir kripto para birimi projesiydi. Yüzde 312’ye varan inanılmaz derecede yüksek bir YG sözü verdi. Bu durum kullanıcılarda herhangi bir soru işaretine mahal vermedi ancak bu durum oldukça anlamsızdı. Ayrıca proje, Ponzi Scheme’i haykıran bir işe alım sistemine ve çok seviyeli bir yapıya sahipti. Bunun doğru olduğu finansal dolandırıcılık rehberi Behindmlm tarafından kanıtlandı.Pincoin Dolandırıcılığında yatırımcılardan 600 milyon dolar çalındı ​​ve Pincoin tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri oldu.

Kripto paralar var oldukları günden bu yana dolandırıcılıklar da gündemden eksik olmadı. Yatırımcıların her daim birkaç durumu göz önünde bulundurmasında fayda var.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner