Yükleniyor...

Büyük Çin Şehrinden 10 Milyon Yuan’lık AirDrop

Büyük bir Çin şehri, bu hafta sonu ülkenin merkez bankası dijital para birimi (DCEP) ile 10 milyon yuan airdrop dağıtıyor.

Buyuk Cin Sehri 10 Milyon Yuan Airdrop Dagitiyor 1

Büyük bir Çin şehri, bu hafta sonu ülkenin merkez bankası dijital para birimi (DCEP) ile 10 milyon yuan airdrop dağıtıyor. Alıcılar, dijital yuan’larını gelecek hafta 3.389 mağazada kullanabilecekler. Şehir, yeni hükümet destekli dijital para biriminin kullanımını artırmayı hedefliyor.

Çin Şehri Dijital Yuan Veriyor

Cuma günü bildirilen habere göre Çin’in Shenzhen şehri, kullanımını artırmak amacıyla ülkenin merkez bankası dijital para biriminde (CBDC) 50.000 kişiye toplam 10 milyon yuan (1.49 milyon $) bağış yapıyor. Bu, Çin’deki birkaç büyük şehirde yürütülen dijital yuan pilot programının ve dijital para biriminin ilk halka açık testinin bir parçası. Alışveriş merkezleriyle tanınan Shenzhen, Hong Kong’u Çin’in anakarasına bağlayan güneydoğu Çin’de modern bir metropol şehridir.

Dijital yuan airdrop’u Shenzhen’in Luohu bölgesinde bir çekiliş ile yapılacak. Kazananlar, 200 yuan değerinde dijital para birimini içeren dijital “kırmızı paketler” alacaklar. Kırmızı paketler, Çin’de geleneksel olarak tatillerde ve özel günlerde para vermek için kullanılan hediye zarfları olarak biliniyor. Shenzhen’de yaşayan herhangi bir Çin vatandaşı, Shenzhen hükümeti tarafından işletilen blockchain tabanlı bir hizmet olan iShenzhen aracılığıyla Cuma gününden itibaren çekilişe kaydolabilir.

Shenzhen hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, çekiliş kazananları Pazar günü açıklanacak. Sonrasında, kırmızı paketi talep etmek için resmi Dijital Renminbi Uygulamasını kullanarak dijital bir cüzdan açmaları için bir bağlantı gönderilecek.

Kırmızı dijital yuan paketleri Sinopec benzin istasyonları, Walmart mağazaları, CR Vanguard alışveriş merkezleri ve Shangri-La otelleri dahil olmak üzere; 12-18 Ekim tarihleri ​​arasında Luohu bölgesindeki 3.389 belirli mağazada kullanılabilir. Alıcılar kırmızı paketlerini başka bir kişiye aktaramazlar.

China Citic Bank International baş ekonomisti Liao Qun, bu dijital renminbi hediyesinin dijital para biriminin kullanımını bir ölçüde artıracağına inanıyor. Hang Seng Bank (Çin) baş ekonomisti Dan Wang, verilen her yuanın çarpan etkisine atıfta bulunarak muhtemelen daha fazla satış yaratacağını belirtiyor. “Bu 10 milyon yuanın, toplam talepte en az 50 milyon yuan üreteceğini görüyoruzr” diyor.

PBOC (Çin Merkez Bankası) Başkan Yardımcısı Fan Yifei, geçenlerde DCEP olarak bilinen dijital yuanda halihazırda 1,1 milyar yuan kullanıldığını söyledi. Buna ek olarak, Shenzhen hükümeti kısa süre önce Covid-19 salgınıyla uğraşan yaklaşık 5.000 tıp ve sağlık çalışanını dijital yuan ile ödüllendirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner