Yükleniyor...

Çanakkale’de Bir İşletme, Bitcoin (BTC) Karşılığında Kumpir Satıyor

Çanakkale’de bir işletme, Bitcoin karşılığında kumpir satmaya başladı.

canakkalede bir isletme bitcoin btc karsiliginda kumpir satiyor 1

Çanakkale’de bir işletme, Bitcoin karşılığında kumpir satmaya başladı. Vatandaşlar, yeni ödeme yöntemine büyük ilgi gösterdi. 

Bir Yeni Şafak haberine göre, Çanakkale’de bir fast food dükkanı işleten Barış Balkan, müşterilerine kripto para ile ödeme seçeneği sunmaya başladı. Pandeminin getirdiği durgunluk nedeniyle Bitcoin ile ödeme kabul etmeye başlayan işletme, alternatif bir ödeme şekli arayışlarının bu şekilde sonuçlandığını belirtti. Balkan şu ifadeleri kullandı:

“Son günlerde bitcoin çok meşhurdu, herkesin dilindeydi. Ben de yaklaşık 2017 yılından beri bitcoin borsasının içindeydim, devamlı alıp, satıyordum. Arkadaşlarla birlikte bu konuyla ilgili fikir alışverişi yapıyorduk.

Sonra dedik ki; kredi kartı ve normal para da kullanıyoruz, alternatif bir şey olsun, değişik bir şey yapalım dedik. Kripto para ödeme sistemini başlattık. Müşterimiz ne kadarlık alışveriş yapmış ise o fiyata denk gelecek kadar istediği kripto parayı seçiyor.”

Bitcoin ile kumpir satın almak isteyen müşteriler ise şu yolu izliyor:

“Bitcoin ile ödeme yapmak istiyorsa kaç Bitcoin’e denk geliyorsa o an da ödeyeceği rakamı kendi dijital cüzdanından benim dijital cüzdanıma transfer yapıyor. İşlem yaklaşık 40-50 saniye arası sürüyor. Onaylandı sonucunu gördükten sonra, kendisine bir fiş kesip, siparişi teslim ediyoruz.”

canakkalede bir isletme bitcoin btc karsiliginda kumpir satiyor 2
Kaynak: Yeni Şafak

Meraklısı Geliyor

Bitcoin ile kumpir alan müşteri sayısının şimdilik çok fazla olmadığını söyleyen Balkan, diğer taraftan dikkatleri üzerlerine çektiklerini söylüyor. Balkan, işletmenin önündeki Bitcoin afişinin önünde selfie çektirenlerin olduğunu ve hatta zarar edenlerin fikir almak için geldiğini belirtiyor:

“Şu ânda Bitcoin ödemesi az, meraklısı geliyor. Ancak şöyle bir etkisi oldu; yoldan geçenler tabelayı görüyor. Önce selfie çektirenler oluyor, fikir almaya gelenler oluyor. ‘Zarar ettim, ne yapmam lazım’ diyenler oluyor. Daha önce başkalarına dolandırılmış insanlar geliyor. Onlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz” 

Çanakkale’de Bir İlk

Ülkede örnekleri olduğunu söylese de, Balkan, Çanakkale’de Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk işletme olduklarını söylüyor. İşlerde ciddi bir fark yarattığını söyleyen Balkan şu ifadeleri kullandı:

“Merak edenler oluyor ama gelmişken alışveriş de yapıyor. Faydasını gördük. Türkiye’de örnekleri var ama Çanakkale’de şu anda kripto para ile ödeme alma işlemi ilk biz başlattık. Tepkili olan da var. ‘Bu şekilde Türk parasını değersizleştiriyorsunuz’ diyen de var. Buna katılmıyorum ben. Sonuçta bu da bir alternatif ödeme aracı. Şimdilik bu şekilde ilerliyoruz.”

Daha önce de aktardığımız üzere, Kahramanmaraş’ta gözleme ve bazlama satışı yapan bir işletme Bitcoin (BTC) ile ve yine Kahramanmaraş’ta çiğköfte satan bir işletme ise Avalanche (AVAX) ile ödeme kabul ediyor. Detaylar için Kahramanmaraş’ta Yaşayan Kadın Girişimci, Bitcoin (BTC) Karşılığında Gözleme Satıyor” ve “Kahramanmaraş’ta Avalanche (AVAX) ile Çiğ Köfte Satışı Başladı!” başlıklı haberlerimize göz atabilirsiniz. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner