Yükleniyor...

Çin Yine Bir Şeyler Peşinde: Çin Merkez Televizyonu’ndan Kripto Paralara Övgü!

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), 2020'de yüzde 70'den fazla değer kazanan kripto paraların hem altının (XAU) hem de ABD borsasını geride bırakarak yılın en iyi performans gösteren varlıkları olduğu haberini yaparak dikkat çekici bir işe imza attı.

Cin Kripto Paralar

Çin Merkez Televizyonu (CCTV), 2020’de yüzde 70’den fazla değer kazanan kripto paraların hem altının (XAU) hem de ABD borsasını geride bırakarak yılın en iyi performans gösteren varlıkları olduğu haberini yaparak dikkat çekici bir işe imza attı. Öte yandan CCTV’nin yanı sıra ülkenin önde gelen resmi medya kuruluşlarının da kripto paralardan övgüyle bahsetmeleri de dikkatlerden kaçmadı.

Kripto para yatırımcısı ve girişimci Dovey Wan da CCTV’nin ve ülkedeki diğer medya kuruluşlarının kripto paralardan övgüyle bahsetmesi hakkında bir tweet attı. Wan, çevrimiçi satış noktaları da dahil olmak üzere Çin’deki diğer resmi medya kuruluşlarının da benzer şekilde kripto paralar hakkında haberler yaptığını ekleyerek “ilginç bir propaganda” yorumunu yaptı.

https://twitter.com/cz_binance/status/1309373959410864129

Doney’in tweet’ine yanıt veren Binance kurucusu CZ, bunun sektör için çok büyük bir gelişme olduğu ifade etti.

Çin Neyin Peşinde?

Kripto para topluluğundan öne çıkan isimler, Çin’de yaşanan bu gelişmelerin Yuanı’nın dijital versiyonu olan merkez bankası destekli dijital parasının (DCEP) yaklaşan lansmanından kaynaklanabileceği değerlendirmesinde bulundu. Görünüşe göre Çin, ABD ve Batı dünyasının diğer ülkelerinden çok sayıda kripto para uzmanıyla aynı ağızdan konuşuyor ve Bitcoin’in 2020’deki yükselişine özellikle dikkat çekmeye çalışıyor. Son aylarda Çin’in dijital Yuan denemeleri için ülkedeki büyük bankalar ve Tencent gibi şirketlerle yakın temas içerisinde olduğu biliniyor.

Çin Merkez Bankası gibi ABD Merkez Bankası da çok sayıda finans ve kripto para uzmanının tavsiyelerine uyuyormuşçasına Blockchain ve kripto ile ilgileniyor gibi görünse de somut hamleler atılmış değil. Morgan Creek Digital’den Anthony Pompliano da dahil olmak üzere birçok uzman Çin’in ABD Doları karşısında dijital bir Yuan’ı kullanıma sunmasının ABD’nin dijital finans alanındaki liderliğini kaybetmesi anlamına geleceğini savunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner