Yükleniyor...

Concordium ile Node Kurarak Nasıl Para Kazanabilirsiniz?

Bu rehberimizde sizlere Concordium node nedir, Concordium node nasıl kurulur gibi soruların cevaplarını sunmaya çalışacağız.

Concordium Ile Node Kurarak Nasil Para Kazanabilirsiniz

Bu rehberimizde sizlere Concordium node nedir, Concordium node nasıl kurulur gibi soruların cevaplarını sunmaya çalışacağız.

Concordium Nedir?

DLT’yi işletmelere geniş ölçekte sunmaya odaklanan kurumsal blok zinciri Concordium, üçüncü testneti başlattı. Proje ana ağ sürümüne yaklaşırken, Concordium, 2020’deki üçüncü test ağına katılan geliştiricileri ve topluluk üyelerini ödüllendirmeyi vaat eden bir teşvik programı da oluşturuldu.

6 Ekim’de eklenen bir dizi yeni özellik ile en son testnet yayına girdi. Concordium, en güvenli ve en hızlı blok zincirini oluşturmak için bilimsel araştırmayı kullanarak Concordium’un teknolojinin ön saflarında kalmasını sağlar. Concordium’un protokolü, Danimarka’daki Concordium Blockchain Araştırma Merkezi Aarhus (COBRA) ve İsviçre’deki ETH Zürih’te geliştirilen en son bilimsel araştırmaya dayanmaktadır.

Verilen bilgilere göre ödüller mainnet aktif edildiikten sonra dağıtılacak. Ödülleri hak edebilmek için 15 Ekim 2020 – 26 Kasım 2020 arasında ağa katılmak gerekiyor. Peki Concordium’da bir node kurarak nasıl kazanç sağlayabiliriz? Bu rehberimizde sizlere bu konudan bahsedeceğiz.

Başlangıç

Node kurmaya başlayabilmek için öncelikle Concordium ID oluşturmamız gerekiyor. Bunun için telefonumuza ihtiyacımız olacak. Bu adrese girerek işletim sisteminize uygun olan app’i indirin.

Android: Concordium ID yalnızca Android 8 ve sonraki sürümlerde desteklenir. Concordium ID APK’sını telefonunuza indirin. .Apk dosyasını indirmeyle ilgili bir uyarı görebilirsiniz. .Apk dosyasını saklamak isteyip istemediğiniz sorulursa, ‘Tamam’a basın. .Apk dosyasını açtıktan sonra, telefonunuzun bu kaynaktan uygulama yüklemesine izin verilmediğini belirten bir uyarı görebilirsiniz. Ayarlar’a basın, bu kaynaktan İzin Ver’i değiştirin ve geri dönün.
Şimdi uygulamayı yüklemek isteyip istemediğiniz sorulur. Yükle’ye basın.

iOS: İOS için Concordium ID uygulamasını indirmek biraz daha farklı. Telefonunuzda bu bağlantıyı açın. Bağlantıya tıkladığınızda, TestFlight uygulamasını kurmanıza izin veren bir sayfaya yönlendirileceksiniz ve ardından TestFlight kullanarak Concordium ID’nin nasıl kurulacağına dair bir kılavuz göreceksiniz. Yönlendirileceğiniz sayfa böyle bir şeye benzemelidir:

concordium rehberi apple store id indirme

TestFlight uygulamasını yüklemek, Concordium ID’yi almak için gerekli olacak, çünkü Apple’ın henüz App Store’da yayınlanmayan uygulamaları dağıtma yöntemi budur.

Uygulamayı Çalıştırma

Uygulamayı açtıktan sonra “identities” sekmesinden Notabene’ye girerek KYC yapmanız gerekiyor. KYC maalesef bu noktada şart.

kyc concordium 1

KYC’niz onaylandıktan sonra uygulama “accounts”a geri gelip KYC kimliğini seçerek bağlıyorsunuz.

GTU Alma, GTU kullanma

Testnet’te yeni oluşturduğunuz hesabınız için 100 GTU talep edebilirsiniz. GTU, Concordium ağının yerel para birimidir. Bu, araç zincirini test etmenize izin veren bir testnet özelliğidir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, Hesaplar ekranına gidin ve şunları yapın:

Hesabınızın bakiyesine (balance) tıklayın. 100 GTU istemek için Request 100 GTU’ya tıklayın. Kısa bir süre sonra, ilk 100 GTU’nuz hesabınıza gelecek. Bu istek, hesap başına sadece bir kez yapılabilir.

request 100 gtu concordium

10 GTU Gönderme

Hesabı test etmek için 10 GTU göndermeniz gerekmektedir. Hesaplar ekranına gidin ve 10 GTU göndermek istediğiniz hesabı seçin. Hesabın balance bölümünü tıklayın. Bakiyeyi ve gönderme istediğiniz kişiyi girdikten sonra, “Send Funds” düğmesine basın.

Cüzdan Export Etme

GTU alma/gönderme işlemleri tamamlandıktan sonra “More” sekmesinden “Export” kısmını tıklayarak cüzdan bilgileriniz olduğu dosyayı indirmeniz gerekiyor. Buna daha sonra ihtiyacımız olacak.

Yazılımı İndirme

Sistem Gereksinimleri

Bir düğümü çalıştırmak için önerilen gereksinimler aşağıdadır. Daha zayıf donanım düğümü yine de çalıştırabilir, ancak sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Linux:

64 bit linux’un yeni bir sürümünü çalıştıran masaüstü, sunucu veya dizüstü bilgisayar donanımı:

  • 30 gigabayt boş disk alanı
  • 4 gigabayt RAM

Windows:

64 bit Windows 10 pro veya Windows 10 ev sürümü 2004 çalıştıran masaüstü, sunucu veya dizüstü bilgisayar donanımı:

  • 30 gigabayt boş disk alanı
  • 8 gigabayt RAM

Mac:

Aşağıdakilere sahip son bir Mac OS sürümünü çalıştıran masaüstü, sunucu veya dizüstü bilgisayar donanımı:

  • 30 Gigabayt boş disk alanı
  • 8 gigabayt RAM

Client Dosyasını İndirme

Kullandığınız işletim sistemine göre client dosyasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra indirdiğimiz dosyaları “Belgeler” kısmına göndermemiz gerekiyor.

Docker Kurma

Bir Concordium düğümünü çalıştırmadan önce yapmanız gerekenler:

Docker‘ı kurun ve çalıştırın. Concordium Node ve Client yazılımını indirin ve çıkarın. Bu, concordium-software adlı bir dizin oluşturur. Bu klasörü ana dizininizin Belgeler klasörüne taşıyın. Bu dizinin bütünüyle ve adı değiştirilmeden taşınması çok önemlidir.

Node’u Çalıştırma

Docker açıkken; “concordium-node”u çalıştırmanız gerekiyor. Eğer Mac kullanıyorsanız dosyaya sağ tıklayıp aç demelisiniz. Daha sonra size yazılımın tanımlanamayan bir geliştiriciye ait olduğunu belirten bir mesaj sunulacaktır. Tekrar “aç”ı tıklayın. Windows kullanıcıları için da aracı ilk kez açtığında, concordium-node binary dosyasına çift tıklamalı. Yazılımın tanımlanamayan bir geliştiriciye ait olduğunu belirten bir mesaj görünecektir. Daha fazla bilgi → Yine de çalıştır’ı seçin.

Açılan komut penceresi bir süre sonra sizden node için bir isim isteyecektir. Düğümünüz için bir ad girin ve enter’a basın. Bu ad, genel kontrol panelinde görüntülenecektir.

Uyarı: Eğer araç daha önce başlatıldıysa, başlamadan önce yerel düğüm veritabanını silmek isteyip istemediğiniz sorulur. Y’ye basmak, bilgisayarınıza kaydedilen Concordium blok zincirinin durumu hakkındaki bilgileri siler ve ardından yeniden oluşturur. Yerel düğüm veritabanını silmenin, düğümünüzün Concordium ağına yetişmesinin daha uzun süreceği anlamına geldiğini unutmayın.

Son Adım

Bir önceki aşamaları gerçekleştirdikten sonra komut penceresinde bir akış başlayacak. daha sonra bu linkte isminizin yer aldığını göreceksiniz.

İsminizin listede yer aldığını gördükten sonra “http://localhost:8099/” linkine giriş yapmanız gerekiyor. Burada daha önce “export” ettiğimiz cüzdan bilgilerimizi kullanacağız.

1. adım yazılan yerden export ettiğimiz dosyayı yüklüyoruz. 2. adımda ise select’i tıklayarak bu cüzdanı seçiyoruz. 3. adımda cüzdanda kullandığımız şifremizi girmemiz gerekli. Son olarak ise start’ı tıklıyoruz. Şifreyi girip start’a bastıktan sonra ne kadar zaman içerisinden”baker” olacağımıza dair bir bilgi sunulacak.

Tebrikler Concordium node’u kurmayı başardınız.

Not: Bununla birlikte birçok kullanıcı “baker” olma aşamasında şifreyi girip start’a bastıktan sonra “Oops, something went wrong: HTTP Network error” uyarısını aldığını dile getiriyor. Yetkililerle iletişime geçerek bunun bir “bug” olduğunu öğrendik. Bu hatanın yakında düzeltilmesini beklememizi veya bir PC emülatörü çalıştırmamızı ve bu hataya sahip olmayan yazılımın Windows sürümünü kullanmamız yönünde öneriler aldık. Başka bir bilgisayara ya da sürüme ulaşma gibi bir şansınız yoksa bug’ın düzeltilmesini bekleyebilirsiniz.Concordium http bug

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner