Yükleniyor...

Dijital varlık şirketine milyon dolarlık suçlama: Yatırımcıları manipüle etmişler!

Dijital varlık şirketi Safemoon'un kurucuları ve yöneticileri milyonlarca dolarlık uluslararası dolandırıcılık planıyla suçlandı.

dijital varlik

Dijital varlık şirketi Safemoon’un kurucuları ve yöneticileri milyonlarca dolarlık uluslararası dolandırıcılık planıyla suçlandı. Sanıkların, lüks araç, gayrimenkul ve kişisel yatırım satın alımı da dahil olmak üzere, milyonlarca dolarlık yatırımcı fonunu kendi kullanımları için suistimal ettikleri iddia edildi.

Tutuklamalar ve suçlamalar

SafeMoon LLC’den iki kişi Braden John Karoni ve Thomas Smith sırasıyla Provo, Utah ve Bethlehem, New Hampshire’da tutuklandı. Sanıklar SafeMoon’daki yatırımcıları dolandırmak için bir plana katılmakla suçlandı. Öte yandan SafeMoon LLC tarafından çıkarılan kripto para birimi büyük bir popülerlik kazanarak piyasa değeri 8 milyar doları aştı.

Suçlamalar, sanıkların SafeMoon yatırımcılarını yanlış yönlendirdiği iddiaları etrafında döndü. İddiaya göre, sanıklar ulaşamayacakları iddia edilen “kilitli” likiditeye erişim konusunda yanlış beyanda bulundu. Ayrıca, kişisel kazanç için likidite havuzundan milyonlarca doları zimmetine geçirmek ve kötüye kullanmakla da suçlandı.

SafeMoon tokenleri (SFM), Mart 2021’de SafeMoon LLC tarafından halka açık blokzincirinde tanıtıldı.

SFM işlemlerinin benzersiz bir özelliği, yüzde 5’i SFM sahiplerine, diğer yüzde 5’i ise belirli likidite havuzlarına tahsis edilmek üzere yüzde 10 vergi uygulanmasıydı.

Likidite havuzu ne kadar büyükse, SFM piyasasındaki likidite de o kadar büyük oluyordu. Kısa sürede bir milyondan fazla sahibi ve 8 milyar dolardan fazla piyasa değeri oldu.

SafeMoon kurucularının dolandırıcılık planı

İddianameye göre Amerika Birleşik Devletleri New York Doğu Bölgesi Savcılığı, sanıkların yatırımcılara halı çekmeyi önlemek için “kilitli” likidite havuzlarının kullanımı da dahil olmak üzere yanlış beyanlarda bulunduğunu iddia etti.

Ayrıca likidite havuzundaki token’ların kişisel zenginleşme için kullanılmayacağını iddia etti. Bununla birlikte, sanıkların likidite havuzuna erişimlerini sürdürdükleri ve kişisel kazançları için milyonlarca dolar değerinde token’ı bilerek kötüye kullandıkları ve zimmetlerine geçirdikleri belirtildi.

SFM’nin piyasa fiyatının zirvesindeyken bile kendi çıkarları için SFM ticareti yapmakla ve önemli karlar elde etmekle suçlandılar. Sanıklar bu fonların hareketini, barındırılmayan özel kripto cüzdanları ve sahte merkezi borsa hesapları da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gizlediler. Zimmete geçirilen paranın çeşitli eyaletlerde lüks araçlar ve gayrimenkul satın almak için kullanıldığı iddia edildi.

Öte yandan iddianamede yer alan suçlamalar iddiadan ibaret ve sanıklar mahkemede suçlu oldukları kanıtlanana kadar masum kabul edilecekler. Dava, ABD Savcılığı’nın Ticari ve Menkul Kıymet Dolandırıcılığı Bölümü tarafından yürütülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner