Yükleniyor...

Dogecoin Kaç TL Oldu? Güncel DOGE Fiyatı

dogecoin binance doge

Bugün 1 Dogecoin ne kadar1 Dogecoin kaç TL oldu? 1 DOGE kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Dogecoin (DOGE) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

1 Dogecoin (DOGE):2.13 TL TL
1 Dogecoin (DOGE):0.235874 $ Dolar
1 Dogecoin (DOGE):0,204079 Euro
Değişim (24s):5.58%
Hacim (24s):1,340,307,644 $ Dolar
Piyasa Değeri:31,132,788,986 $ Dolar

Serbest piyasada 1 Dogecoin fiyatı 0.235874 $ dolardır. Ayrıca 1 Dogecoin 2.13 TL TL‘dir. 1 Dogecoin karşılığında 0.235874 $ dolar veya 2.13 TL TL alınabilmektedir.

Dogecoin fiyatı son 24 saatte 5.58% değişim ile şu anda 0.235874 $ dolardan işlem görmektedir. Son 24 saatteki Dogecoin hacmi ise 1,340,307,644 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 31,132,788,986 $ dolardır.

Dogecoin (DOGE) Fiyat Hesaplayıcı


Dogecoin (DOGE) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Dogecoin (DOGE) Nedir?

Dogecoin (DOGE) tüm zamanların en popüler internet fonomenlerinden Doge’ye yönelik geliştirilen bir kripto para birimidir. İlginç bir şekilde, sadece şaka amaçlı olarak geliştirilmesine rağmen Dogecoin uzun yıllar ayakta kalmayı başardı.

Dogecoin, dünya çapında internet kullanıcıları tarafından kullanılan açık kaynaklı bir dijital para birimidir. Litecoin ağından çatallandırılmıştır, yani Litecoin ağında yapılan tüm değişiklik ve güncellemelerin Dogecoin’e de yapılacağı anlamına gelir. Öte yandan Dogecoin’in ilk amacı yenilikçi bir teknoloji veya yeni ve etkileyici bir şey yaratmak değil, kullanımı kolay bir işlem platformu yaratmaktı.

Giriş

2009 yılında Bitcoin’in piyasaya sürülmesinin ardından çok çeşitli kullanım durumları için binlerce alternatif kripto para geliştirildi. Bu kripto para birimlerinden bazıları kendilerini para birimi olarak kanıtlamayı hedeflerken bazıları ise Ethereum gibi akıllı sözleşme platformlarını beslemeyi hedefliyor.

Ancak Dogecoin sadece şaka amacıyla geliştirilmiş bir kripto para birimi ve hiçbir hedefi yok. Buna rağmen 2014’te piyasaya sürülen Dogecoin, kripto para topluluğunun desteği sayesinde yıllar içerisinde ayakta kalmayı başardı, aslında bakarsanız gelecek vadeden birçok projeden de iyi performans gösterdi.

Özellikle 2018 yılında siber güvenlik uzmanı John McAfee’nin paylaşımlarıyla gündeme gelen Dogecoin, 2020 ve 2021 yıllarında ise dünyanın en zengin adamı Elon Musk’ın paylaşımlarıyla ana akımda büyük bir popülariteye ulaştı.

Dogecoin’in Kısa Tarihi

Dogecoin (DOGE), Litecoin kod tabanının bir çatalından oluşturulan açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Adından da anlaşılacağı üzere Dogecoin, büyük ölçüde 2013’te internette fırtınalar estiren Doge figürüne dayanıyor. Dogecoin’in logosunda yer alan fenomen figür Shiba Inu cinsi bir köpeğii tasvir ediyor.

ABD’nin Oregon eyaletinde ikamet eden bilgisayar programcısı Billy Markus, şaka odaklı kripto para fikrini ortaya atarak bunun Bitcoin’den daha çok ilgi çekme potansiyeline sahip olacağını düşündü.

Bu fikri çevresindeki kişilerce desteklenen Markus, dogecoin.com’u kurdu. Dogecoin piyasaya sürülmesinin ardından sosyal medyada büyük bir popülariteye ulaştı ve multi milyon dolarlık değerlemeye ulaştı.

Dogecoin (DOGE) Nasıl Alınır?

Dünyanın en popüler kripto para birimlerinden biri olan Dogecoin’i (DOGE) birçok kripto para borsasından satın alabilirsiniz. Dogecoin satın alabileceğiniz en popüler küresel kripto para borsaları şu şekilde:

  • Binance
  • OKEx
  • Kraken

Öte yandan Dogecoin, ülkemizdeki kripto para yatırımcılarının da en çok tercih ettiği kripto para birimleri arasında yer alıyor. Türkiye merkezli kripto para borsalarından Dogecoin satın almak isteyenler Paribu borsasını tercih edebilir.

Dogecoin (DOGE) Kullanım Alanları

Dogecoin şaka amacıyla geliştirilse de günümüze kadar gelmeyi başardı. Tıpkı Bitcoin ve alternatif kripto para birimleri gibi ödeme ve değer saklama aracı olarak kullanılıyor. Ancak arzının sınırsız ve volatilitesinin yüksek olması nedeniyle Dogecoin değer saklama aracı olarak kullanılmaya pek elverişli değil.

Dogecoin, çok sayıda sosyal amaç ve bağış toplama faaliyetine katılan ve “Shibes” olarak bilinen üyelerden oluşan son derece aktif ve tutkulu bir topluluğa sahip. Dogecoin’in ana kullanımı çevrimiçi bir dijital para birimi olmakla birlikte, internet kullanıcıları tarafından çeşitli yardım ve ödül organizasyonlarında bağışlar için kullanılıyor.

Dogecoin (DOGE) ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dogecoin adını nereden aldı?

Popüler kripto para Dogecoin, adını fenomene dönüşen Japon Shiba Inu köpeğinden alıyor.

Dogecoin (DOGE) hangi ülkenin kripto para birimidir?

Popüler kripto para birimi Dogecoin (DOGE) herhangi bir ülkenin kripto para birimi değildir.

DOGE nasıl alınır, nasıl satılır: Dogecoin’e nasıl yatırım yapılır?

Türk lirası ile Dogecoin satın almak için öncelikle Paribu borsasına kayıt olmanız gerekmektedir. Sonrasında kimlik doğrulama işlemini tamamladıktan sonra Dogecoin (DOGE) satın almaya hazırsınız. Paribu hesabınıza para yükledikten sonra Doge-TL paritesini seçerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Öte yandan Binance borsası üzerinden de Dogecoin satın alma işlemleriniz gerçekleştirebilirsiniz.

Dogecoin’lerimi (DOGE) nasıl saklayabilirim?

Dogecoin’i hem kripto para borsalarında hem de çevrimiçi cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Dogecoin’lerini (DOGE) kripto para cüzdanlarında güvenli bir şekilde depolamak isteyen okuyucularımız için en popüler kripto para cüzdanları şu şekilde:

  • Ledger Nano S ve Ledger Nano X
  • Trezor
  • Dogecoin resmi cüzdanı
  • Dogechain Wallet
  • Jaxx Wallet
  • Dogechain Wallet

Dogecoin’in dolaşımdaki arzı ne kadar?

DOGE’nin toplam arzı sınırlı değil. Bu nedenle sınırsız bir şekilde Dogecoin (DOGE) üretilebilir. Ancak şu anda dolaşımdaki Dogecoin miktarı 128.2 milyar seviyesinde. Dileyen herkes Dogecoin madenciliği yapabilir. Dogecoin (DOGE) madenciliğini ister bir madencilik havuzuna katılarak ister bireysel bir şeklide yapmak mümkün. Ayrıca GPU madencliğiyle Windows, Linux ve Mac platformlarında Dogecoin madenciliği yapılabilir.

Dogecoin (DOGE) hangi alanlarda kullanılıyor?

Daha önce de bahsettiğimiz üzere Dogecoin’in spesifik bir kullanım alanı yok. Dogecoin destekçileri Reddit ve Twitter’da beğendikleri içerikleri ödüllendirmek ve yardım kampanyalarına destek olmak için Dogecoin’i kullanıyor.

Dogecoin (DOGE) nasıl çalışır?

Diğer kripto para birimlerinin aksine Dogecoin, deflasyonist değil enflasyonist bir yapıya sahiptir. Bitcoin ve diğer popüler kripto para birimleri sınırlı arza sahiptek Dogecoin arzı sınırsızdır.

Dogecoin ağında madencilik ödülü ne kadar?

Ağdaki matematiksel problemleri başarıyla çözen madenciler 10.000 DOGE’lik blok ödülü ile ödüllendirilir. Ayrıca her bir dakikada bir Dogecoin ağında yeni bir blok üretildiğini de belirtelim.

Dogecoin (DOGE) ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Dogecoin (DOGE) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.