Yükleniyor...

Dow Jones Endeksi, Bitcoin’den Daha Oynak Durumda

En büyük 30 sanayi hissesini takip eden Dow Jones endeksi, Bitcoin'den daha oynak durumda.

dow jones

En büyük 30 sanayi hissesini takip eden Dow Jones endeksi, Bitcoin’den daha oynak durumda.

Son aylarda Bitcoin, hızla yükselen enflasyon ve buna bağlı olarak hızla artırılan faiz oranlarıyla birlikte makroekonomik faktörlerle mücadele etmeyi sürdürüyor. Bu etmenlerle birlikte lider kripto para, hisse senetleriyle paralel bir biçimde işlem gördü. Oynak yapısı nedeniyle sürekli eleştirilen Bitcoin, geleneksel hisse senetlerine kıyasla son dönemde daha stabil bir görüntü çiziyor.

Dow Jones Endeksi ile Bitcoin Karşı Karşıya

ZeroHedge’in paylaştığı verilere göre, en büyük 30 sanayi hissesini takip eden Dow Jones endeksi, 7 Ekim itibariyle Bitcoin’den daha oynak bir yapıda.

Ortaya çıktığından beri oynaklığı sebebiyle sıklıkla eleştirilen Bitcoin, hisse senetlerinden daha stabil bir görüntü çizdi. Bitcoin savunucuları, varlığın olgunlaşmaya devam ettiği müddetçe oynaklık probleminin ortadan kalkacağını iddia ediyor.

Bitcoin son zamanlarda, geleneksel finans ürünlerine göre çok daha istikrarlı görüyor. Bununla birlikte oynaklıkta yaşanan bu değişim, Bitcoin’in ATH seviyesinden oldukça aşağıda yer almasına bağlı olabilir.

Bitcoin, 2021 yılının sonlarında 69.000 dolar seviyesine kadar yükselmişti. Varlık uzun bir süredir 20.000 dolar seviyelerinde konsolide olmayı sürdürüyor.

Küresel birçok fiat para biriminin ABD dolarına karşı değer kaybetmesi, Bitcoin’i de öne çıkaran unsurlardan birisi oldu. Yükselen dolar, emtia fiyatlarının düşmesinin yanı sıra, hisse senedi portföylerini de olumsuz etkileyebilir.

Bitcoin, özellikle enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde yatırımcıların tercihi olmayı sürdürdü. Varlık böylelikle istikrarını korumayı başardı.

Lider kripto para, yazı kaleme alındığı sırada Binance verilerine göre 19.484 dolar üzerinden işlem görüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner