Yükleniyor...

Dünyaca Ünlü Ekonomist, El Salvador Başkanına “Aptal” Dedi

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Bitcoin hakkındaki kararı nedeniyle El Salvador başkanına "aptal" dedi.

5704e5fc3338d89a7fa7511d1aa4f871

Dünyaca ünlü ekonomist Steve Hanke, Bitcoin hakkındaki kararı nedeniyle El Salvador başkanına “aptal” dedi.

Steve Hanke, El Salvador’da Bitcoin’in yasallaştırılmasını kınadı. Ekonomist, kararın El Salvador ekonomisini “tamamen çökerteceğine” inanıyor. Hareketi “aptalca” olarak nitelendirdi. Bunun etrafındaki mantığı ise El Salvador’un dolarize bir ulus olduğu ve Bitcoin’i yasal ihale haline getirmesinin ekonomiye zarar vereceği yönünde.

Profesör Hanke, dünyadaki para politikaları hakkında konuşmak için Kitco News’deydi. Ona göre, cezai menfaatler kararın arkasındaki itici güç olmuştur.

“Aslında gerçek yasal dolarlar elde etmek istiyor. Dolar istiyorlar. Ve dolarlar aslında El Salvador’daki yasal ödeme ve para birimidir.”

Bitcoin Bir Para Birimi Değil, Spekülatif Bir Varlıktır

El Salvador, Bitcoin’i yasal hale getirme kararında çok fazla destek aldı. Bu desteğin arkasında olanların yanı sıra karara eşlik eden çok sayıda eleştiri oldu. Bitcoin’in günlük işlemlerde gerçekte nasıl kullanılacağına dair tartışmalar çok yaygındı.

Bunun üzerine Steve Hanke, Bitcoin’i günlük olarak kullanmanın çok zor olacağını gündeme getirdi. Yüksek dönüşüm oranlarına ve yüksek gönderme ücretlerine değindi. Yasal para birimlerinin kullanımının kolay ve ucuz olması gerektiğine işaret etti.

Hanke, Bitcoin’in bir aldatmaca olara gördüğünü itiraf etti. Ona göre Bitcoin spekülatif bir varlık ve buna göre davranmak gerek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner