Yükleniyor...

ERC-20 Nedir? ERC20 Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

ERC-20, piyasadaki en popüler altcoin Ethereum (ETH) tarafından kullanıma sokulmuş bir token standardı olarak yorumlanabilir.

ERC 20 nedir

ERC-20, piyasadaki en popüler altcoin Ethereum (ETH) tarafından kullanıma sokulmuş bir token standardı olarak yorumlanabilir. Ethereum blockchain ağını kullanan geliştiriciler bu token standardını takip ederek yeni kripto paraların piyasaya dahil edilmesini mümkün hale getiriyor. Ethereum ağının kripto para piyasasında oldukça sık bir şekilde tercih edildiği söylenebilir. Bu kripto para ortaya koyduğu büyük ağ sayesinde birçok geliştiriciye imkanlar sunuyor. Akıllı sözleşmeler, merkezsiz uygulamalar, ERC-20 token’leri ve daha nicesi. Bu içeriğimizde Ethereum ağı tarafından sunulan ve kripto para ekosistemini oldukça olumlu bir şekilde etkileyen ERC-20 token standardından ve bu teknolojiye yönelik birtakım teknik verilerden bahsediyor olacağız.

ERC20 wallet nedir? ERC20 wallet Ethereum ağında geliştirilen token’ları destekleyen bir tür kripto para cüzdanıdır. ERC20 adresi nedir sorusuna ise şu cevabı verebiliriz, ERC20 cüzdan adresiniz sizin banka hesap numaranız gibidir, ERC20 cüzdanınıza para göndermek ve ödeme almak için bu cüzdan adresini kullanabilirsiniz.

En popüler kripto para cüzdanlarından Trust wallet ERC20 adresi sağlar. Bu nedenle eğer bir Ethereum cüzdanına ihtiyacınız varsa Trust Wallet’ı kullanabilirsiniz.

Öte yandan Ethereum ağındaki transfer ücretleri sıklıkla değişkenlik gösteriyor bu nedenle sabit bir ERC20 transfer ücreti bulunmuyor. Etherescan gibi üçüncü parti siteler üzerinden Ethereum ağındaki anlık işlem ücretlerini öğrenmek mümkün.

Bu yazımızın devamında ERC20 cüzdanı nedir, ERC20 cüzdanı açma hakkında en çok merak edilen konulara değineceğiz.

Herhangi bir yatırımcı için kripto para piyasası oldukça karmaşık ve korkutucu bir imaj çiziyor olabilir. Blockchain teknolojisi ve akıllı sözleşmeler hakkında belirli teknik bilgilerden yoksun olan yatırımcılar, kripto paraların sunduğu tüm olanakları algılamakta zorluk çekebilir. Bu durum da onların piyasadan uzak durmalarına sebep olabilir. Neyse ki piyasaya dahil olan çeşitli projeler her kullanıcının anlayacağı dilden izahat veriyor ve piyasaya yeni yatırımcıların dahil olmasına olanak sağlıyor. Böylece piyasanın gittikçe büyüdüğünü ve yeni yatırımlar kazandığını söyleyebiliriz. Piyasaya kısa zamanda çok sayıda projenin girmesi eskiden teknik olarak bir çok gerekliliğin yerine getirilmesi anlamına geliyordu. Neyse ki piyasanın olgunlaşmasına yardımcı olan yeni projelerin, Ethereum ağının getirdiği bir yeniliğin ardından kolaylıkla piyasaya dahil olabildiğini söyleyebiliriz. Bu yeniliğin adı ERC-20 token standardı.

eth erc20

Kripto para girişimcileri ve geliştiricileri Ethereum (ETH) ana ağı üzerinde bu token standardını takip ederek kendi kripto paralarını geliştirebiliyor. Böylece blockchain teknolojisinin sunduğu imkanlara ulaşmak herkes için oldukça kolay bir hale geliyor. Üstelik Ethereum ağı da kullanıcılarına birçok avantaj sunuyor. ERC-20 token standardından faydalanan geliştiriciler bu imkanlardan da istifade etmiş oluyor. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse ERC-20, Ethereum ağında uygulanan bir komut yazım yöntemidir. Bu metottan faydalanan çok sayıda geliştirici kolaylıkla yeni token’ler meydana getiriyor ve yeni kullanıcıların bu piyasaya dahil olmasını sağlıyor.

ERC-20 Ne İçin Kullanılır?

ERC-20 blockchain teknolojisinin imkanlarını dileyen herkesle kolay bir şekilde buluşturmayı amaçlayan bir tür komut yazma yöntemi olarak tanımlanabilir. Kripto para piyasasındaki en büyük değere sahip altcoin Ethereum (ETH) olarak biliniyor. Bu kripto paranın bu denli büyük bir değere sahip olmasının belirli nedenleri var. Bu nedenlerden birisi belki de en önemlisi de ERC-20 standardı diyebiliriz. 2015 yılında başlatılan ve o günden bu güne hem ekosisteme hem de çok sayıda kullanıcısına hizmetler veren ETH ağı en çok da ERC-20 olanaklarından dolayı popüler oldu diyebiliriz. Bu sayede ETH ağı kendisine oldukça geniş ölçekte kullanım alanı buldu. Sonuç olarak da Ethereum blockchain’i üzerinde çok sayıda projenin, akıllı sözleşmenin, merkezsiz uygulamanın yer alması mümkün hale getirildi. İşte ETH ağının bu denli dinamik ve zengin bir ekosistem haline dönüştürülmesinde ERC-20 standardının oldukça büyük bir payının bulunduğunu söyleyebiliriz.

erc20

Ethereum ağındaki en önemli token’ler ERC-20 token’leri olarak tanımlanıyor. Teknik bir standart şeklinde hayata geçirilen ERC-20’ler, Ethereum ağındaki her akıllı sözleşme için kullanılıyor. Başka bir deyişle bu token standardı ağı kullanan kripto paraların izlemesi gereken kuralları ifade ediyor. Bazı bağlamlar bakımından lider kripto para Bitcoin (BTC) ile de benzerlikler gösteren ERC-20, Litecoin (LTC) ya da diğer kripto paralardan da izler taşıyor. ERC-20 token’leri blockchain’e dayandırılmış ve belirli değerleri olan, gönderilebilen ya da saklanabilen kripto paralardır. ERC-20 token’leri kendi blockchain ağlarını kullanmak yerine Ethereum ağı üzerinde tasarlanır ve piyasaya sürülür. Belirli kuralların bir araya getirilmesiyle meydana gelen ERC-20 standardı şimdiye dek hem geliştiricilere hem de kripto para severlere çok sayıda avantaj sağlamasını başardı. Özellikle kripto para piyasası şimdiki kadar benimsenmemişken ERC-20 token’ler ekosistemde büyük bir ses getirdi. Piyasanın olgunlaşmasından yeni kullanıcıların ekosisteme dahil edilmesine varıncaya kadar çok sayıda başarısı bulunan ERC-20’ler aklınıza gelebilecek hemen her sektörde faaliyet gösteriyor.

ERC-20 Nasıl Çalışır?

ERC-20 token’ler Ethereum ağı üzerinde faaliyet gösteriyor. Bu token’lerin tamamı Ethereum ekibi tarafından ifade edilen birtakım kurallara riayet ediyor. Ethereum blockchain’inden faydalanan bu token’ler teknik olarak da bu ağın sunduğu olanaklara sahip. Bilindiği üzere Ethereum (ETH) ağı proof of stake konsensüs algoritmasından faydalanıyor. Buna göre ERC-20 token’lerin de bu doğrultuda faaliyet veriyor oldukları söylenebilir. Bu token tipleri ETH ağında işlev gösterir ve genellikle kendi başlarına başka ağlarda çalışmazlar. Bu token’leri transfer ederken de belirli basamakları dikkatlice izlemek gerekir. Bu konuya yönelik geliştirilmiş ve ETH ağının diğer ağlara bağlamayı kendisine amaç edinmiş birtakım kripto para projelerinin varlığını görüyoruz. Ethereum ağında faaliyet gösteren token’lerin belirli bir standardı izlemelerinin ise makul bir gerekçesi bulunuyor. Bu sayede ağdaki işlemler birbirleriyle uyumlu ve hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Aksi halde ETH ağının bu denli zengin ve iyi olanaklı bir ekosistem haline gelemeyeceği beklenirdi.

erctoken

ERC-20 İçin Nasıl Bir Gelecek Bekleniyor?

Kripto para piyasasının şaha kaldıran etmenlerden birisi de Ethereum ağı tarafından kullanıcılara sunulan hizmetlerdir diyebiliriz. Kripto paralar her geçen gün büyük bir hızla gelişmeye ve kendilerine yeni kullanım alanları, yeni kullanıcılar bulmaya devam ediyor. Çıktıkları ilk andan itibaren büyük bir heyecanla gelişimini sürdüren piyasanın gelecekte de hızla büyümesi bekleniyor. ERC-20 token’ler de bu büyüyen gelecekte yer alabilecek potansiyelde. Elbette bu token’lerin modasının geçmesi için buna benzer bir yeniliğin piyasaya sürülmesi yeterli olacaktır. Ancak bu token’ler daha şimdiden kendilerine çok sayıda kullanıcı ve kullanım alanı oluşturmayı başarabilmişe benziyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner