Yükleniyor...

Esnaf, Bitcoin Dolandırıcılığına Engel Oldu!

Bir market sahibi, müşterisinin Bitcoin dolandırıcılığına kurban gitmesine engel doldu.

bitcoin dolandiriciligi

Bir market sahibi, müşterisinin Bitcoin dolandırıcılığına kurban gitmesine engel doldu. Olay kaynaklara göre Kanada’da gerçekleşti. Dükkan sahibi, müşterisinin Bitcoin dolandırıcılığı nedeniyle binlerce dolar kaybetmesini engelledi.

Kuzey Delta’da yer alan Mike’s Convenience Store’un sahipleri Ravi ve Sarita Patel, geçtiğimiz günlerde genç bir adamın dükkan içerisinde yer alan Bitcoin ATM’sinden dolandırıcılara 5.500 dolardan fazla para yatırmasını engelledi. Delta polisi, Kasım ayında bir memurun Ravi ve Sarit Patel’i ziyaret ederek bir kripto para dolandırıcılığının dolaştığını ve Kanada yasalarına aşina olmayan yaşlıları ve yeni Kanadalıları hedef aldığını söyledi.

Konu hakkında bilgi sahibi olan çift daha sonra Bitcoin ATM’sine gelerek bu tür bir dolandırıcılık nedeniyle para yatırmak isteyen birkaç insanı durdurduklarını açıkladı. Çift şu ifadeleri kullandı:

“En az yedi ila sekiz kez (insanları) durdurduk. Bir kız buradaydı, 7.000 doları vardı ve 3.700 doları yatırdı, eşim ve ben ikimiz de ona koştuk, elini tuttuk ve sonra onu durdurduk.”

Ravi, müşterileri dolandırıcılık konusunda uyarmak için mağazasının içinde bulunan Bitcoin ATM’sinin etrafına hem İngilizce hem de Hintçe uyarı işaretleri koymaya karar verdi.

Kanada’nın Böyle Bir Yöntemi Yok

Delta polisi halkla ilişkiler müdürü Cris Leykauf, “Maalesef Bitcoin sahtekarlığının yaygınlığı artıyor ve buna karşı koymanın en iyi yollarından biri topluluktaki herkesin bunun farkında olmasını sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Bitcoin dolandırıcılığı genellikle, hükümet yetkilileri veya kanun uygulayıcı kurumları taklit edilerek gerçekleştiriliyor. Fakat şöyle bir durum da var:

“Hükümet Bitcoin cinsinden herhangi bir ödeme talep etmiyor. Herhangi bir Kanada devlet kurumu faturalarınızı ve vergilerinizi Bitcoin ile ödemenizi talep ederse, bunun bir aldatmaca olduğuna dair kesin bir işarettir. Böyle bir çağrı aldığınızda veya biri sizi herhangi bir şekilde tehdit ettiğinde, telefonu kapatın ve polisi arayın.”

Delta polisi, Bitcoin dolandırıcılığının ülke çapındaki Kanadalıları hedef aldığını ve bunun gün geçtikçe arttığını söylüyor. Polis ayrıca bu tür siber suçların çözülmesinin zor olduğunu, çünkü Bitcoin’in izini sürmenin neredeyse imkansız olduğunu söylüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner