Yükleniyor...

Espor ve Blockchain teknolojisi: Geleceğin ikilisi

Blockchain teknolojisi ve espor, son yıllarda ciddi bir birliktelik ve farkındalık oluşturmuştur.

mete

Blockchain teknolojisi ve espor, son yıllarda ciddi bir birliktelik ve farkındalık oluşturmuştur.  Bu birliktelik, espor ve blockchain’in ortak bir noktada buluşarak daha güçlü bir potansiyele ulaşmasını ve dünya üzerinde daha farklı bir bakış açısı yaratmasına sebep olmuştur.

Espor popülaritesini her geçn daha da arttırmış özellikle yaşanan pandemi sırasında insanların evlerinde daha fazla oyun oynayarak kendi içinde de farklı dallara ayrılmasına sebep olmuştur. Bu büyüme sayesinde işlerin ve yönetimin daha kolay çözülebilmesi adına blockchain teknolojisine başvurulmuş, teknolojik alt yapı olarak daha da kolaylaştırma imkânı doğmuştur. 

Bilindiği gibi, blockchain teknolojisi dağıtık bir defter teknolojisi olan ve işlemleri şeffaf, değiştirilemez ve güvenli bir şekilde saklayan teknolojidir. 

Blockchain’in espor alanında yaptığı katkılarının ana hatları ile şu şekilde sıralayabiliriz;

Şeffaflık ve güvenilirlik; Şirketlerin, blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen turnuvalarda hile yapılmasının önüne geçerek, işlemlerin şeffaf olmasını ve güvenilirliğini en üst seviyeye taşımaktadır. Tüm takım performansları blockchain üzerinde saklanarak, herkes tarafından rahatça görülebilmektedir.

Ödül ve ödeme kolaylıkları; Blockchain teknolojisi sayesinde ödemeler daha da kolaylaştırılır. Kripto paralar, hızlı ve düşük maliyetli işlemler sağlar. Ayrıca, blockchain tabanlı tokenler, ödüller ve ödeme sistemleri olarak kullanılabilir.

NFT’ler; Oyuncular, oyun içi öğeleri ve varlıkları satın alabilir, satışa çıkarabilir ve takas edebilirler. NFT’ler, her bir dijital varlığın benzersiz ve değiştirilemez olmasını sağlar.

Oylama ve taraftarlık iletişimi; Daha fazla taraftar kitlesine ulaşma şansının yanında, taraftarlar tokenler sayesinde oyuncu ve takımlara destek olabilir, oy kullanabilir ve turnuvanın seyri ile ilgili kara verme şansını yakalar.

Espor ve blockchain birlikteliği, her iki sektörün de büyümesine ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Blockchain teknolojisi, esporun daha şeffaf, güvenilir ve katılımcı olmasını sağlar. Ayrıca, oyunculara ve taraftarlara daha fazla fırsat ve özgürlük sunar. Blockchain teknolojisi sayesinde adalet sağlanması, güvenilirlik açısından kullanıcıya ve taraftara farklı bir bakış açısı sunar.

Espor dünya genelinde nasıl farkındalık yaratmıştır?

Profesyonel olarak oyun oynama farkındalığı; Sadece eğlence amaçlı olmanın dışında, profesyonel kariyer imkanı yaratarak ciddi anlamda kazançlar elde edebilmektedir.

Dijital sporların farkındalığı; Rekabetçi ve heyecan verici olan spor karşılaşmaları ile espor aynı adrenalin seviyesine sahip olabilmektedir. Zaman ve mekandan bağımsız olarak yapılabilmektedir.

Global ağ; Tüm dünyada büyüyen ağ sayesinde oyuncuların ve hayranların aynı çatı altında bir araya gelmesini sağlamaktadır.

Blockchain tekonolojisi ve Internet erişimi farkındalığı; Espor farkındalığını arttırmak adına internet erişimi olmayan bölgelere yeni alt yapılar kurulması zorunluluğu ve bununla birlikte blockchain teknolojisinin dahil olması gerekliliğini doğurmaktadır.

Eğitim ve beceri gelişimdeki rolü; Espor, strateji, takım çalışması, problem çözme ve hızlı düşünme gibi becerilerin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Bu beceriler, oyuncuların eğitim ve kariyerlerinde bunları kendilerine katma değer olarak alabilmektedir.

Beden ve Zihnsel sağlık farkındalığı; Zihinsel olarak stres ve adrenalin yükünün olabildiği espor’da tüm oyuncuların kendilerini sağlıklı bir şekilde uyarlayabilmesi için düzenli bir şekilde mental ve fiziksel aktivitelerde bulunması gerekmektedir. 

Özellikle Pandemi sonrasında oluşan Remote çalışma konsepti, espor oyuncularının standart hayat ritüelleridir. Bu ritüel dahilinde mental ve fiziksel olarak kendimize iyi bakmalı ve hangi işi yaparsak yapalım, daha sağlıklı olmalıyız.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner