Yükleniyor...

Ethereum (ETH) fiyatı bugün neden düştü? 3 Ekim 2023

Ethereum fiyatı Eylül ayının son haftasında yüzde 10 arttı, Ekim başında ise bin 750 dolar seviyesiyle yerel bir zirveye ulaştı.

ethereum

Ethereum fiyatı Eylül ayının son haftasında yüzde 10 arttı, Ekim başında ise bin 750 dolar seviyesiyle yerel bir zirveye ulaştı. Ancak 3 Ekim Salı günü ETH kilit destek noktasına düştü.

Ethereum fiyatı bugün neden düştü?

Hali hazırda devam eden makroekonomik istikrarsızlık ABD tahvil getirilerini yükseltti. Dolayısıyla Ethereum fiyatı da düşüş yaşadı. İstikrarsızlığı tetikleyen birçok nedenin başında ise Fed’in faiz kararı yer aldı.

Aynı zamanda, ABD Hazine getiri eğrisi 2022’den bu yana tersine dönerek resesyon çanlarını harekete geçirdi ve kripto para birimleri gibi riskli piyasaları tehdit etti. 10 yıllık getiri 3 Ekim’de yüzde 4,76’ya tırmanırken, 2 yıllık getiri yüzde 5,1’de kaldı.

Bunun yanı sıra, 28 Eylül’de 16 milyon doların üzerinde Ether opsiyon pozisyonu tasfiye edildi. Bu da sektördeki düşüş eğilimini ortaya koydu. ETF’ler ise henüz istenen ilgiyi görmedi. Bloomberg Intelligence analisti Eric Bulchunas, 2 Ekim itibarıyla Twitter’da hacmi “yetersiz” olarak tanımladı.

Öte yandan ETF’lere yönelik ilk tepkinin sessiz kalmasının, kullanıcıların ağa olan ilgisini yansıtmayabileceği vurgulandı. 3 Ekim itibarıyla Ethereum zincirinin toplam stake edilmiş varlıkları 29,6 milyon ETH’ye yükseldi. ETH borsa rezervleri 14,5 milyon coine düşerek 2020’den bu yana yaklaşık yüzde 60 azaldı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner