Yükleniyor...

Ethereum (ETH) Neden Asla Bitcoin’i Yenip Tahta Çıkamayacak? Ünlü İsim Açıkladı

İnsanların Ethereum'u (ETH) altcoin'lerin kralı olarak adlandırmasının iyi bir nedeni var.

btc eth

İnsanların Ethereum’u (ETH) altcoin’lerin kralı olarak adlandırmasının iyi bir nedeni var. Kelimenin tam anlamıyla, piyasa değerine göre en büyük altcoin. Ethereum’un küresel bir yerleşim katmanı olma yönündeki başarıları hakkında da söylenecek bir şey var. Fakat kripto para topluluğundan önemli bir isme göre Ethereum bu başarılarına rağmen 2 önemli nedenden dolayı Bitcoin’i asla tahtından edip, zirveye yerleşemeyecek.

Kuşkusuz, Ethereum Vakfı, başlatılmasından bu yana geçen beş yıl boyunca, bu hedefe doğru çalışırken çok şey başardı. Herhangi bir akıllı sözleşme platformunun sahip olabileceği en fazla dApp’e, en yüksek günlük aktif kullanıcı ve en fazla sözleşme sayısına sahiptir. Bu önemli noktalara bir de DeFi protokollerinin çoğunun Ethereum üzerinde çalıştığı gerçeğini eklerseniz, Ethereum’un neden başarılı olacağına dair güçlü bir fikir oluşacaktır.

“Asla Kral Olamayacak”

Bununla birlikte, Ethereum altcoin’lerin kralı olsa da, asla kripto para birimlerinin kralı olmayacak. Bu, “ETH Para Değildir” adlı makalesinde Ethereum’un neden Bitcoin’i yenemeyeceğini açıklayan Messari CEO’su Ryan Selkis’in düşüncesi:

“Ethereum’un yardımcıları, tüm dünya pazarları için işlem mutabakat katmanını oluşturabileceklerine inanıyor. Para ve finansal uygulamalar. Güvenli, merkezi olmayan bilgi işlem. Dijital ürünler ve oyun ekonomileri. Fikri mülkiyet ve kişisel veriler. Her şey… Başarılı olacağına inanıyorum. ETH PARA DEĞİL ve bu bir sorun değil!”

Kripto paralarda kullanım durumu, değere eşittir. Muhtemelen en kullanışlı platform olan Ethereum, en fazla değeri sunmalıdır. Bunu, bir değer kullanım senaryosuna dönüşen başarısız bir eşler arası para sistemi olan Bitcoin ile karşılaştırın. Bitcoin’in satın almak ve elinde tutmaktan başka hiçbir değeri yoktur. Ama en önemli değer depolarından birisi olarak görülmektedir. Bu BTC’nin önde olduğu birinci noktadır. 

Bunu akılda tutarak, Selkis’in ifadelerinin bir anlam sunduğunu söyleyebiliriz. Selkis, çok sayıda bulunan Ethereum muadillerinden de bahsediyor. “Ethereum katili” teriminin popülerleşmesi doğrudan onun yerini almak için yarışan yarışmacıların sayısından kaynaklanıyor. Zirvedeki konumunu sürdürmek için hashing gücü ve marka bilinirliği olan Bitcoin’de durum böyle değil.

“İkameler parasal primlere zarar verir. BTC’nin birkaç ikamesi vardır; ETH’de bu çok sayıda olabilir.”

Ethereum’un özellikle amatör kripto para kullanıcısına ulaşamamasına neden olan bir diğer önemli nokta, karmaşıklığıdır. Bitcoin basittir, o kadar basit ki, teknoloji sahibi olmayan bir kişi ne olduğunu ve nasıl yaptığını anlayabilir. Selkis, Ethereum’u büyükbabasına açıklamaya çalışma zahmetine bile girmediğini söyledi. Bitcoin’in ikinci önemli özelliği de basit olması. 

Selkis, Ethereum’un neden Bitcoin’i asla tahtından edemeyeceğine dair birçok başka nedenden de bahsediyor ancak bunların hepsi yukarıdaki ikisine kıyasla önemsiz. Sonuçta, basitlik ve yeri doldurulamazlık, teknoloji meraklıları için önemli şeyler. Dolayısıyla, Ethereum’un geniş işlevsellik yelpazesine rağmen, piyasa değer deposunu daha önemli bir teklif olarak görüyor. Ve bu, yakın zamanda değişecek gibi görünmüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner