Ethereum Kaç TL Oldu? Güncel ETH Fiyatı

Bugün 1 Ethereum ne kadar1 Ethereum kaç TL oldu? 1 ETH kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Ethereum (ETH) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

1 Ethereum (ETH) 11,149.54 TL TL
1 Ethereum (ETH) 1,588.39 $ Dolar
1 Ethereum (ETH) 1.304,50 Euro
Fiyattaki Değişim (24s) -4.36%
Ethereum Hacmi (24s) 32,146,595,030 $ Dolar
Ethereum’un Piyasa Değeri 183,343,949,726 $ Dolar

Serbest piyasada 1 Ethereum fiyatı 11,149.54 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Ethereum 1,588.39 $ dolardır. 1 Ethereum karşılığında 11,149.54 TL Türk Lirası veya 1,588.39 $ dolar alınabilmektedir.

Ethereum fiyatı son 24 saatte -4.36% değişim ile şu anda 11,149.54 TL TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Ethereum hacmi ise 32,146,595,030 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 183,343,949,726 $ dolardır.

Ethereum (ETH) Fiyat Hesaplayıcı

Ethereum (ETH) Fiyat Grafiği

Sorumluluk Reddi Beyanı: Veriler kripto para borsaları tarafından sağlanmaktadır ve kripto para borsalarının veya veri sağlayıcılarımızın belirttiği şekilde gecikmeli olabilir. Coinkolik herhangi bir verinin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Ethereum (ETH) Nedir?

En basit haliyle Ethereum, geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmasını ve dağıtmasını sağlayan, Blockchain teknolojisine dayanan açık kaynak kodlu platformdur.

Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve merkezsiz uygulamaların (dApps) dağıtımının herhangi bir çalışma kesintisi, sahtekârlık veya üçüncü bir tarafın müdahalesi olmadan geliştirilmesine ve çalıştırılmasını olanak sağlıyor. Ethereum, geliştiricilerin dağıtılmış uygulamalar oluşturmasına ve çalıştırmasına olanak tanıyan bir blok zincirine ve kendi programlama diline sahip.

Ethereum Bitcoin’in Rakibi Mi?

Ethereum zaman zaman Bitcoin’le karşılaştırılıyor ve ETH’nin BTC’ye rakip olduğu iddia ediliyor. Piyasa değeri en yüksek iki kripto para birimi arasında oluşturulmaya çalışılan rekabet doğal karşılanabilir. Ancak bu yaklaşım doğru sayılmaz. Zira her iki kripto para birimi Blockzincir tabanlı bir altyapı kullansa da kullanım amaçları bakımından birbirlerinden ayrılıyor.

Bitcoin’in geliştirilme amacı aracıları ortadan kaldırarak eşten eşe nakit transferine olanak sağlamakken Ethereum ise internetin merkezsizleştirilmesini hedefliyor. Ethereum’un Bitcoin’le rekabet etmekten daha çok Bitcoin’i tamamlamaya çalıştığını söylemek daha akıllıca olacaktır.

Ether Nedir?

Ethereum ağında geliştirilebilecek uygulamalar çok geniş kapsamlı. Ethereum ağının platform token’ı Ether ise genellikle ETH veya Ethereum olarak biliniyor. Ether, Ethereum ağında komut oluşturmak ve çalıştırmak için yakıt olarak kullanılıyor.

Ethereum ağında yakıt olarak kullanılmasının yanı sıra Ether aynı zamanda diğer kripto para birimleri gibi borsalarda değer saklama aracı olarak alınıp satılıyor. Ethereum ekibine göre dünyanın dört bir yanındaki insanlar Ether’i (ETH) ödemeler için bir değer deposu veya teminat olarak kullanıyor.

Ancak Ether’in birincil amacı, kendisini alternatif bir para birimi olarak konumlandırmak değil, Ethereum akıllı sözleşmelerinin ve merkezsiz uygulama (dApp) platformunun işleyişini kolaylaştırmak.

Ethereum Kelimesi Ne Anlama Geliyor?

Ethereum’un (ETH) geliştiricisi Vitalik Buterin, bu adlandırmaya Vikipedia’da bilim kurgu ve mitolojik makaleleri okurken karar verdiğini açıkladı. Ether kelimesinin kökü antik çağda Yunanistan’da kullanılan aether’dir. Ether (aether) kısa maddenin gözle görülemeyen dördüncü hali olarak kabul ediliyor.

Alternatifler arasında Ethereum’un “ether” kelimesini içermesinden dolayı çok sevdiğini belirten Vitalik Buterin konuya ilişkin “Ether, evrene nüfuz eden ve ışığın hareket etmesini sağlayan varsayım olan görünmez araçtır.” açıklamasına bulunmuştu.

Ethereum (ETH) Nasıl Alınır?

En kolay şekilde Ethereum satın almaya başlamak için bir kripto para borsasına üye olmanız gerekiyor. Bitcoin’in ardından en popüler ikinci kripto para birimi Ethereum’un hemen hemen tüm kripto para borsalarında işlem gördüğünü söyleyebiliriz.

Borsalara kayıt işleminizi gerçekleştirdikten sonra KYC (Know Your Customer) doğrulamasını tamamlayarak alım satım işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra tek yapmanız gereken hesabınıza bakiye yükleyerek Ethereum (ETH) satın almaya başlamak. Yazımızın bu kısmında Ethereum satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsalarına yer vereceğiz. Ethereum (ETH) satın alabileceğiniz en popüler kripto para borsaları şu şekilde:

Nasıl Ethereum (ETH) satın alabileceğiniz konusunda daha kapsamlı bir yardıma ihtiyacınız varsa “Ethereum Nasıl Alınır” başlıklı rehberimiz aracılığıyla 4 adımda Ethereum’u nasıl satın alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ethereum (ETH) ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ethereum nedir, nasıl satın alınır?

Ethereum ilk olarak Kuzey Amerika Bitcoin Konferansında, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından tanıtımı yapılan bir sistemdir. Genel olarak bir altcoin statüsünde görülse de Ethereum esasında Blockchain teknolojisinin gelişmesini ve daha fazla alanda kullanılmasını amaçlayan bir yenilikçi bir sistemdir.

Ethereum kısaca, güç kaynağı olarak Ether (ETH) kripto para birimini alan bir işletim sistemi olarak değerlendirilebilir. Amaç Bitcoin’inde bağlı olduğu Blokzincir üzerinde kullanıcıların bu sistem üzerinden yeni yazılımlar oluşturmasını sağlamaktadır. Ethereum’un kullanıcılara sağladığı bu özgürlük sayesinde Ethereum tabanlı birçok altcoin geliştirilmiştir.

Ethereum (ETH) nasıl üretilir?

Ethereum üretimi Bitcoin üretimiyle aynı yöntem gibi görünsede bazı küçük farklılıklardan dolayı Ethereum üretimi madencilere bazı avantajlar sağlamaktadır.

Ethereum üretimi için öncelikle bir Ethereum cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Gerekli programları yükledikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Bireysel olarak üretebileceğiniz gibi bir havuza dahil olarakta üretim yapabilirsiniz. Havuza dahil olmak üretiminizi arttıracaktır. Ethereum üretimi için yüksek işlemcili cihazlara ihtiyacınız yoktur. Üretim ekran kartı (GPU) üzerinden yapılmaktadır.

Ethereum (ETH) ne kadar?

Serbest piyasada 1 Ethereum fiyatı 11,149.54 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Ethereum 1,588.39 $ dolardır. 1 Ethereum karşılığında 11,149.54 TL Türk Lirası veya 1,588.39 $ dolar alınabilmektedir.

Bu sayfa üzerinden anlık ETH fiyatına Türk Lirası, ABD Doları ve Euro cinsinden ulaşabilirsiniz.

Ethereum (ETH) madenciliği nasıl yapılır?

Madencilik tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum ağının sürekliliği ve güvenliği için önemli bir faktördür. Ethereum madenciliğinin herkes tarafından yapılabilmesi için sistem gereksinimi Bitcoin madenciliğindeki gibi özel üretim cihazlar ile değil ekran kartı (GPU) ile yapılmaktadır. Madenci sayısının artması, Ethereum madenciliğinde de günden güne kazancın azalmasına neden olmaktadır.

Gaz (Gas) Nedir?

Ethereum ağında işlemlerin başarıyla gerçekleştirilebilmesi için bir fiyatlandırma yapılması gerekiyor. Ethereum ağındaki sözleşmelerin yürütülmesi için gereken ücrete “gas” adı veriliyor. Ethereum’da gas ücretleri gwei olarak hesaplanır. 1 ETH ise 1 milyar Gwei’ye eşittir.

Gas ödemeleri Ethereum ağındaki akıllı sözleşmeler hibi merkezsiz uygulamaların kendi kendine güvenli bir şekilde çalışmasına olanak sağlıyor. Gas değeri Ethereum madencileri tarafından belirlenir, eğer işlemlerde madencilerin gas talebi karşılanmazsa madenciler bu işlemi reddetmeyi tercih edebilir.

Ethereum ne zaman kullanıma sunuldu?

2011 yılında Bitcoin ağında geliştirme çalışmalarına başlayan bilgisayar programcısı Vitalik Buterin 2013 yılının sonlarında ise Ethereum’u kullanıma sundu.

2014 yılında Vitalik Buterin ve diğer kurucu ortaklar, Ether (Ethereum) token’larını bir fonlama sitesi üzerinden satışa çıkartarak 18 milyon dolardan fazla para toplamayı başardı.

Frontier olarak bilinen Ethereum’un ilk canlı sürümü ise 2015 yılında piyasaya sürüldü. O günden bu yana Ethereum ağı ve ETH hızla büyüdü. Bugün ise Ethereum ağında çalışmalar yürüten binlerce proje ve yüzlerce geliştirici var.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin kimdir?

Rus kökenli Kanadalı bilgisayar programcısı Vitalik Buterin 2013 yılında Ethereum’u (ETH) geliştirdi. Vitalik Buterin 17 yaşındayken Bitcoin’le ilgilenmeye başladı ve çeşitli forumlarda Bitcoin konulu makaleler yayınladı.
 
Vitalik Buterin daha sonra o dönem Bitcoin ve kripto para odaklı en önemli kaynaklardan biri olan “Bitcoin Magazine” dergisini kurdu. 2013 yılının sonlarına doğru Ethereum konulu ilk makalesini yayımlayan Buterin, 2014 yılında ise geliştirici ekibi ile birlikte Ethereum’u kullanıma sundu.

Ethereum’un geliştirici ekibi kimlerden oluşuyor?

Ethereum, 2014 yılının Ocak ayında Miami’deki Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda duyuruldu. Konferansla eş zamanlı olarak, bir grup insan Miami’de bir ev kiraladı: Ethereum projesini finanse eden Gavin Wood, Charles Hoskinson ve Anthony Di Iorio ve Joseph Lubin. Bu ekip ETH kavramını türetti ve Ethereum’un ilk satışından 31.000 BTC’nin üzerinde fon toplamayı başararak İsviçre‘de Ethereum Vakfı’nı (Ethereum Foundation) kurdular.
  • Vitalik Buterin
  • Gavin Wood
  • Charles Hoskinson
  • Anthony Di Iorio
  • Joseph Lubin
  • Mihai Alisie
  • Jeffrey Wilcke
Bu isimlerin birçoğu zaman içerisinde Ethereum’dan ayrılarak kendi projerini başlattı. Örneğin Vitalik Buterin’in 2014 yılında Ethereum Vakfı’nın faaliyetlerini kâr amacı gütmeden devam edeceğini açıklamasıyla Charles Hoskinson projeden ayrılarak Cardano‘yu kurdu. Joseph Lubin ise aynı yıl New York’ta Blockchain girişimi ConsenSys‘u başlattı.
 
Anthony Di Iorio ise kariyerine girişimci ve yatırımcı olarak devam etti. Ethereum’un kurucu ortaklarından Gavin Wood ise 2021 itibariyle en çok konuşulan projelerin başında gelen Polkadot (DOT) projesinin de yaratıcısıdır. Gavin Wood, Ethereum’un yazılım dili Solidity’yi icat etti ve Ethereum Sanal Makinesini açıklayan Sarı Kitabı yazdı.

Ethereum (ETH) neden dünyanın en büyük bilgisayarı olarak adlandırılıyor?

Birçok insan Ethereum’u interneti merkezsiz hale getirebilecek bir “dünya bilgisayarı” olarak görüyor. Ethereum ağında, merkezi sunucuların yerini dünyanın dört bir yanındaki gönüllüler tarafından yönetilen binlerce “node” alıyor. Bu sayede Ethereum ağı bir “dünya bilgisayarı” oluşturuyor.
 
Gelecekte kripto paraların benimsenme oranının artmasıyla çok daha büyük bir kullanıcı kitlesinin Ethereum ağından faydalanacağı tahmin ediliyor. Ancak Ethereum (ETH) şu anda ölçeklenebilirlik sorunuyla karşı karşıya ve henüz bu sorunun üstesinden gelmeyi başaramadı. Bu nedenle Ethereum birçok alanda işlevsel bir şekilde kullanılamıyor. Bu da Ethereum’un Facebook, Google ve diğer merkezi internet şirketlerini bozguna uğratacak dünyanın en büyük bilgisayarı fikrini olumsuz etkiliyor.

Ethereum 2.0 nedir?

Ethereum 2.0 ile birlikte Ethereum, tamamen farklı fikir birliği (konsensüs) kuralları, doğrulama yöntemleri ve yönetişim yapısına sahip yepyeni bir ağa geçiş yapılıyor. Ancak bu geçiş bir anda değil zamana yayılarak aşama aşama gerçekleştirilecek. Ethereum 2.0’da geçiş için ilk adım 2020 yılının Aralık ayında atıldı ve faz 0 (phase 0) başlatıldı.

Proof-of-Work fikir birliği algoritmasından Proof-of-Stake’e geçişle birlikte Ethereum ağında madencilik tarihe karışacak. Ağdaki işlemleri Proof-of-Stake’e geçişle birlikte madencilerin yerini doğrulayıcılar alacak. Ethereum ağında doğrulayıcı olmak için 32 ETH’nin stake edilmesi gerekiyor.

Ethereum blok zincirinin tamamen yenilenmiş bir sürümü olarak karşımıza çıkan Ethereum 2.0, ölçeklenebilirlik, tıkanıklık ve hız sorunlarına da çözüm getirmeyi amaçlıyor.

Ethereum 2.0’la birlikte ölçeklenebilirlik sorunları çözülecek mi?

1 Aralık 2020’de piyasaya sürülen Ethereum 2.0 ile Ethereum ağının bu gibi kritik sorunlarından bazılarının giderilmesi hedefleniyor. Ancak Ethereum 2.0’a tam olarak geçiş yapmak yaklaşık 2 yıl sürebilir. Yıllardır çalışmakta olan Raiden gibi diğer ölçeklendirme teknolojileri de ölçeklenebilirlik sorununa yardımcı olabilir.

Ethereum (ETH) ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

Söz konusu kripto paralar olunca günlük haberlerin, yaklaşan etkinliklerin ve sıcak gelişmelerin takibi çok önemli. Ethereum (ETH) haberleri, sıcak gelişmeleri, yaklaşan etkinlikleri ve çok daha fazlasını Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.