Yükleniyor...

Ethereum

IJDWjNMKkH1


Ethereum (ETH) Fiyat Hesaplama

Ethereum fiyatı nasıl hesaplanır, 1 Ethereum kaç TL, 1 Ethereum’un fiyatı güncel verilere göre şu anda 21,320.14 TL TL’dir. Öte yandan 1 Ethereum kaç dolar sorusu da en çok merak edilenlerin başında geliyor. Ethereum usd paritesinde şu anda 1 Ethereum 1,227.90 $ dolar seviyesinde işlem görüyor. Ethereum hesaplama aracımızı kullanarak Ethereum hesaplama işlemlerini Ethereum çevirici aracımızla kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.


Ethereum Fiyat Grafiği

Ethereum Nedir?

Dünya bilgisayarı olarak adlandırılan Ethereum nedir? Geliştiricilerin açık kaynak kodlu ve merkezsiz uygulamalar geliştirebilmesine olanak sağlayan Ethereum, Bitcoin gibi Blockchain teknolojisiyle inşa edildi. En popüler ikinci kripto para ETH, geliştiricilerin akıllı sözleşmeleri ve merkezsiz uygulamaları (dApps) herhangi bir aksaklık, sahtekarlık veya üçüncü kişilerin müdahalesi olmaksızın geliştirilmesine olanak sağlıyor. Ethereum, kendi programlara dili Solidity ile çalışıyor ve kendi özel Blokchain’ine sahip.

Her ne kadar sürekli Bitcoin’le karşılaştırılsa da Ethereum, esasında Blockchain teknolojisinin daha etkili bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan ve hemen hemen her alanda merkezsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler geliştirilebilecek yenilikçi bir sistem. Ethereum ağı güç kaynağı olarak Ether’i kullanır. Ethereum ağının yerel para birimi Ether, tüm dünyada Ethereum olarak tanınıyor.

Dünya bilgisayarı ve kripto işletim sistemi olarak anılan Ethereum ve Ethereum Blockchain’in amacı kullanıcıların yeni yazılımlar oluşturmasına olanak sağlamaktır. Ethereum ağının bu özelliği sayesinde günümüzde birçok kripto para projesi Ethereum tabanlı olarak geliştirilmiştir.

Günümüzde internet üzerinden kayıt olduğumuz ve kullandığımız bütün siteler veya internet üzerinden yaptığımız bütün işlemler verilerimizin veri merkezlerinde kayıt altına alınmasıyla sonuçlanır. Olası aksiliklerde bu verilerin hangi amaçlarda kullanılacağı konusu ise tam bir belirsizlik. İşte tam da bu noktada Ethereum, kişisel veriler gibi önemli verilerin üçüncü şahıslar tarafından depolanmasının önüne geçerek bu bilgilerin farklı amaçlar için kullanılmasını engellemeyi amaçlamaktadır.

Dünya bilgisayarı Ethereum ağında bu gibi önemli veriler tamamen dağıtık ve gizli bir şekilde birçok farklı cihazda depolanıyor. Bu sayede veriler çok daha güvenli bir şekilde depolanır ve üçüncü kişilerin erişiminden uzak bir şekilde saklanır. Ethereum Blockchain’i bu sayede tüm interneti merkezsiz bir platforma dönüştürüyor. Bu merkezsiz platformun faydalarından yararlanmak isteyen geliştiriciler, yarattıkları yazılımlar için Ethereum’un yerel kripto para birimi Ether’i yakıt olarak kullanıyor.

Ethereum Nasıl Alınır

Ethereum satın almak zannedilenin aksine oldukça kolay. Yazımızın bu kısmında nasıl basit bir şekilde Ethereum satın alabileceğinizi göstereceğiz. Öncelikle Ethereum satın alabilmek için bir kripto para borsasına üye olmanız gerekiyor. İlk olarak tercihlerinize en uygun kripto para borsasını seçmelisiniz. Kullanacağınız borsayı seçerken tercih edebileceğiniz birkaç kriter şu şekilde:

  • Komisyon oranları
  • Desteklenen kripto paralar
  • Borsanın birlikte çalıştığı bankalar
  • Müşteri hizmetleri desteği

Bu kriterlerden yola çıkarak tercihlerinize en uygun kripto para borsasına üye olduktan sonra birkaç adımda Ethereum satın alabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra Müşterini Tanı (KYC) gerekliliklerini yerine getirmeniz ve borsa hesabınıza, banka hesabınızdan para aktarmanız gerekiyor. İşte hepsi bu kadar! Şimdi Ethereum satın almaya hazırsınız. Borsanızın “kripto al” sekmesine tıklayarak Ethereum’u seçerek işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ethereum satın alma konusunda daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsanız buraya tıklayarak “xxxx” başlıklı rehberimize göz atabilirsiniz.

Ethereum Kaç TL Oldu

Bugün 1 Ethereum ne kadar1 Ethereum kaç TL oldu? 1 ETH kaç TL‘ye karşılık geliyor? Güncel Ethereum (ETH) fiyat bilgisine detaylı verilerle anlık olarak bu sayfadan ulaşabilir, piyasaları yakından takip edebilirsiniz.

Şu anda güncel verilere göre 1 Ethereum fiyatı 21,320.14 TL TL‘dir. Ayrıca 1 Ethereum karşılığında 21,320.14 TL Türk Lirası alınabilmektedir.

Ethereum fiyatı son 24 saatte 8.31% değişim ile şu anda 21,320.14 TL TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Ethereum hacmi ise 15,500,583,631 $ Türk Lirası ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 148,209,111,576 $ Türk Lirası’dır.

Ethereum Kaç USD Oldu

Güncel verilere göre 1 Ethereum 1,227.90 $ dolardır. 1 Ethereum karşılığında 1,227.90 $ Türk Lirası alınabilmektedir.

Ethereum fiyatı son 24 saatte 8.31% değişim ile şu anda 1,227.90 $ TL‘den işlem görmektedir. Son 24 saatteki Ethereum hacmi ise 15,500,583,631 $ dolar ve kripto para biriminin toplam piyasa değeri 148,209,111,576 $ dolardır.

Ethereum Nasıl Kazanılır

Ethereum kazanmak için diğer bir deyişle Ethereum üretmek için bir Ethereum madencisi olmanız gerekiyor. Her ne kadar Ethereum musluklarıyla (faucet) ETH kazanmak mümkün olsa da bu şekild elde edeceğiniz kazançlar dişe dokunur olmayacaktır.

Ethereum madenciliğine başlamak için 2 farklı yönteme başvurabilirsiniz. Bu yöntemler şu şekilde: Donanım ile Ethereum madenciliği, Bulut (Cloud) ile Ethereum madenciliği. Bu iki seçenekten tercihlerinize en uygun olanını seçip Ethereum üretmeye başlayabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken şey Ethereum’un ETH 2.0 ile birlikte önümüzdeki 2-3 yıllık süreçte Proof-of-Work konsensüs algoritmasından Proof-of-Stake o-konsensüs algoritmasına geçecek olması. Bu nedenle Ethereum ağında madencilik bu zaman diliminden sonra mümkün olmayacak. Ethereum madenciliği yapmak isteyenler için rehberi daha da detaylandıralım.

Ethereum Madenciliği (Ethereum Mining)

Her ne kadar Ethereum madenciliği, ETH 2.0’a geçiş ile birlikte önerilmese de, meraklıları için burada çok basit bir şekilde Ethereum madenciliğinin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ethereum madenciliğine başlamak için ihtiyacınız olan tek şey Grafik İşlemci Birimi (GPU) olarak da bilinen ekran kartları. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum madenciliğinde de ağdaki katılımcılar, zorlu problemleri çözmeleri karşılığında Ethereum ağında blok ödülü kazanıyorlar. Madenciler, Ethereum ağında güvenliği sağlar ve gerçekleştirilen işlemleri doğrular. En azından şu an için madenciler Ethereum ağı için kritik önem sahip, fakat ETH 2.0’a geçiş ile birlikte madencilerin yerini doğrulayıcılar alacak. Daha da ayrıntı vermek gerekirse Ethereum ağında Proof-of-Stake’e geçişle birlikte ağda doğrulayıcı olarak katılmak isteyenlerin 32 ETH stake etmesi gerekecek.

Uzmanından Ethereum Yorumları

Bugüne kadar sürekli Bitcoin’le karşılaştırılan Ethereum aslında çok daha geniş bir vizyona hizmet ediyor. Bitcoin sadece ödemelere çözüm getirirken Ethereum ile sağlıktan ulaşıma, eğitimden tarıma, finanstan enerji sektörüne birçok farklı alanda kullanılabilir. Ethereum, Bitcoin’e kıyasla Blockchain teknolojisinin tüm nimetlerinin çok daha etkili bir şekilde kullanılmasına olanak sağlıyor. Çünkü akıllı sözleşmeler ve merkezsiz uygulamalar sayesinde günümüzde en çok sorun yaşadığımız birçok konuda kalıcı çözümler sunabilir.

Bu noktada akıllı sözleşmelerin ve merkezsiz uygulamaların geliştirdiği Ethereum ağında yazılımcılar güç kaynağı olarak Ether’i kullanıyor. Bu nedenle Ethereum projesi başarılı olursa projenin yerel para birimi Ether’in de geleceğinin çok parlak olacağı söylenebilir.

Öte yandan dünya bilgisayarı ve kripto işletim sistemi olarak tanınan Ethereum bugün günümüzde birçok kripto para projesinin altyapısını oluşturuyor. Bu yönüyle de Ethereum kripto para piyasasında çok önemli bir yere sahip.

Ethereum Haberleri

En popüler ikinci kripto para olan Ethereum’a dair en son gelişmeleri, Ethereum haberleri analizleri, fiyat grafiklerini ve canlı verileri Coinkolik.com’dan takip edebilirsiniz.

Ethereum Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ethereum nedir?

Ethereum, 2014 yılının başlarında Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio ve Charles Hoskinson gibi kripto para sektörünün önemli isimleri tarafından kurulan bir kripto para projesidir. Geliştiricilerin akıllı kontratlarla ve merkezsiz uygulamalarla gerçek hayata dokunabilen çözümler üretebildiği Ethereum, kâr amacı gütmeyen Ethereum Vakfı tarafından yönetiliyor.

Ethereum anonim midir?

Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum da yarı anonim bir yapıya sahip. Ethereum’larınızı kimlik doğrulaması yaptığınız bir borsaya gönderdiğiniz an anonimliğinizden de vazgeçmiş olursunuz.

Ethereum nasıl alınır?

Ethereum satın almak için önümüzde üç farklı yol var. Kripto para borsaları aracılığıyla Ethereum satın almak en çok tercih edilen yöntemlerin başında geliyor. Öte yandan ETH satın almak için P2P pazar yerleri ve kripto para ATM’leri de kullanılabilir.

Ethereum nasıl üretilir?

Şu anda Ethereum üretmek isteyenlerin gerekli madencilik donanımlarını edinmeleri veya bulut madencilik servisleri üzerinden güç kiralayarak ETH madenciliği yapması gerekiyor.

Ethereum güvenli mi?

Tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Ethereum’da da yazılımsal riskler olabilir. Zira hatırlanacağı üzere 2016 yılının Haziran ayında Ethereum ağında başlatılan DAO’nun hack’lenmesi sonucunda 50 milyon dolar değerinde 3.6 milyon adet ETH çalınmıştı. Bu nedenle kripto paralar söz konusu olduğunda tedbiri elden bırakmamak faydanıza olacaktır.