Evli ve Çocuklu Erkekler Daha Çok Panik Satışı Yapıyor • Coinkolik
Yükleniyor...

Evli ve Çocuklu Erkekler Daha Çok Panik Satışı Yapıyor

Yatırımcıların borsada yaşanan düşüşler sırasında yaygın olarak verdikleri tepkilerden biri olan panik satışı, Massachusetts Institute of Technology'nin (MIT) gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, bazı özelliklere sahip yatırımcılarda daha fazla görülüyor.

panik satışı

Yatırımcıların borsada yaşanan düşüşler sırasında yaygın olarak verdikleri tepkilerden biri olan panik satışı, Massachusetts Institute of Technology’nin (MIT) gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, bazı özelliklere sahip yatırımcılarda daha fazla görülüyor. Bu kişilerin panik satışlarını daha fazla yapma olasılığının olduğunu öne sürüldü.

MIT’in gerçekleştirdiği araştırmaya göre, piyasalarda yaşanan düşüşlerde, 45 yaş üstü, evli ve çocuklu ya da kendilerini “mükemmel yatırım deneyimine sahip” biri olarak tanımlayan erkeklerin panik satışlarına daha yatkın olduğunu gösterdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırıyı yapan isimlerden biri Chi Heem Wong, tanımlanan bu grupla ilgili şöyle konuştu;

“Bunlar panik satışının önemli itici güçleri. Borsayı terk eden gruptaki çoğu insan geri dönmüyor, dolayısıyla geri kazanımları kaçırıyor.”

Los Angeles’ta finans terapisti olan Amanda Clayman, bu gruptaki insanları şu sözlerle özetliyor:

Bu gruptaki insanların kendilerini korumaya çalışan insanlar olduğunu belirten Los Angeles’ta finans terapisti olan Amanda Clayman sözlerine şöyle devam etti;

“Kadınlar, dürtülerinin veya duygularının doğru olduğundan tam olarak emin olmadıkları için kadınların böyle bir eylemde bulunma olasılıkları daha düşük.”

Bazı yatırımcıların neden duygusal satışa karşı daha savunmasız olabileceğini ortaya koymayan bu çalışmada, finans uzmanları cinsiyet, yaş, evlilik ve aile gibi faktörlerin davranışı nasıl etkilediği konusunda daha fazla soru ortaya çıkardığını söylüyor.

Fidelity International Ltd. tarafından yapılan bir araştırmada ise erkeklerin yatırım yapma olasılığının kadınlara göre yüzde 35 daha fazla olduğunu ve piyasayı zamanlamaya çalışmanın genellikle daha düşük performansa yol açtığını ortaya koydu.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x