Yükleniyor...

Facebook’un Kripto Para Birimi Bitcoin’in Gücüne Güç Katacak!

Haberlere, sızıntılara ve iddialara göre, Facebook kısa bir süre sonra kullanıcılarının platformlarında (Messenger ve WhatsApp dahil) kullanabilecekleri kripto para birimi projesi Libra'yı başlatacak.

Facebook Kripto Para Bitcoin

Haberlere, sızıntılara ve iddialara göre, Facebook kısa bir süre sonra kullanıcılarının platformlarında (Messenger ve WhatsApp dahil) kullanabilecekleri kripto para birimi projesi Libra’yı başlatacak. Muhtemelen bu platformlarda hesabı olan herhangi birisi çevrimiçi alışverişler gibi veya herhangi market ve restoranlar gibi fiziki alışverişleri için işlem yapabilecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Facebook, beklenen kripto parasının duyurusunu 18 Haziran’da ayrıntılarıyla açıklayacağını duyurdu ve kripto para biriminin değerinin bir fiat para sepetine bağlı olacak bir “stablecoin” olacağını doğruladı.

Peki, Facebook’un kripto para birimi ne anlama geliyor, neleri değiştirecek, beraberinde neleri getirecek, gelin daha yakından bakalım.

Facebook’un kripto para birimi, şirketin ürününü pazarlamak istediği gelişmekte olan ülkelerde iyi bir güç olacaktır…

Peki neden? Çünkü gelişmekte olan ülkelerdeki merkez banları çoğu zaman satın alma gücünü kaybetmiş fiili para birimlerinin değerini koruma konusundaki disiplin eksikliğinden dolayı ün salıyorlar. Bunların arasında en iyi örnek, I. Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan daha kötü bir aşırı enflasyon yaşayan Venezuela’dır.

Bu noktada Facebook, gelişmekte olan ülkelerin vatandaşlarına devlet destekli para birimlerinden daha güvenilir bir değer deposuna erişim sağlayacak ve Facebook’un kripto para birimi dolaylı olarak gelişmekte olan ülkelere mali ve parasal disiplin getirecek. Bu da birçok insanın hayatını dolaylı olarak iyileştirecek.

Facebook kripto para birimi ABD bankacılık sisteminin kalbindeki bankalara yapılan sübvansiyonların iptal edilmesi için popülist çağrılara yol açacak…

Facebook’un kripto para birimi ABD bankacılık sisteminin kalbindeki bankalara yapılan sübvansiyonların iptal edilmesi için popülist çağrılara yol açacak. Çünkü Facebook’un kripto para biriminin kullanıcılarına büyük faydalar sağlaması söz konusu olacak. Çünkü kripto para birimini destekleyen varlıklar faiz geliri yarayacak. Facebook edindiği bu faydaları kullanıcılarıyla paylaşmazsa eleştirilerin ortasında kalabilir.

Peki, Facebook kripto parası ile ne gibi kazanımlar kaydedecek. Facebook, ABD doları bakiyesinin tamamını Federal Reserve’de banka ortaklarından biri aracılığıyla faize koyacak olursa yatırılan her 10 milyar dolar için aylık 235 milyon dolar kazanç sağlayacak. Bu, kullanıcılarla paylaşılmadığı takdirde politik olarak Facebook kendisini eleştirilerin ortasında bulabilir.

Şu anda Fed, üye bankalarına fazlalık rezerv faizinden (IOER) verdiği fiili faiz oranı %2,35.

Diğer stabilcoin sağlayıcıları bu tip kazançlarını müşteriyle paylaşmak yerine neredeyse tamamını ceplerine indiriyorlar. Ancak Facebook’un potansiyel müşteri sayısı büyük bir yığılmaya neden olabilir ve şirketin böyle bir şey yapması mümkün olmayacaktır gibi duruyor. Çünkü Facebook’un stablecoin’i bununla başa çıkamayacağı kadar büyük ve görünür olacak. Bu nedenle kazanımlarını halının altına süpürmesi mümkün olmayacak.

Facebook’un kuruluşu küresel sermaye piyasalarında büyük güç kazanmak için büyüyecek…

Facebook, kripto para projesinin yönetim kontrolünü yakın zaman önce İsviçre’de kurduğu bağımsız bir vakfa indirgemeyi planlıyor. Bu oldukça anlamlı çünkü Facebook antitröst iddialarına karşı projesini güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda kripto para biriminin merkezileşmesinin derecesini de azaltmaya da yardımcı oluyor.

Bu durum kripto para projesinin küresel sermaye piyasaları içinde nispeten hızlı bir şekilde büyük bir güç kazanmasını sağlayacak, çünkü merkez bankalarının yaptıklarını yapacak, bu da stabilcoin’in değerinin sabitlendiği fiili para birimleri için sepet ağırlıklarını tanımlayacak ve sepetin sabitlenmesi için varlıkları yönetecek. Sermaye piyasalarında çok sayıda güçlü “sepet belirleyici” var ve piyasaları hareket ettirme güçleri önemli olabilir. Örneğin, Dow Jones Endüstriyel Ortalama Endeksi (DJIA) veya S&P 500 Endeksinin bileşenlerini veya merkez bankalarını tanımlayan komiteyi düşünün paralarını sepete (Çin’in PBOC’si gibi) bağlamış durumdalar.

Bu satırlar boyunca Facebook’un kripto para projesinin potansiyelini anlamış olmalısınız. Facebook, kripto para biriminin sahiplerine madencilik ödemesi yapmayacak çünkü elimizde bir stablecoin olacak. Ancak, şirketin kullanıcılarına faiz ödemesi yapmaması ve çok sayıda ticari hacim söz konusu olacağı göz önüne alındığında büyük bir faiz gelirinin olduğu görülüyor. Onlarca bankanın neden projeyi desteklemek istediği bu nedenle şaşırtıcı değil. Hepsi bu faizden bir pay kapmak istiyor.

Facebook, eski mali düzenlemelere ışık tutacak, ancak bu süreçte düzenleyici belirsizlikleriyle karşı karşıya kalacak…

Facebook’un kripto para birimi bir menkul kıymet mi? Öyleyse kullanıcılar bununla bir fincan kahve almak için komisyon ücretlerinin bulunduğu hesabına ihtiyaç duyma saçmalığıyla mı karşılaşacaklar? Facebook, mali düzenlemeler konusunda neler yapacak? Şimdiye kadar kripto para birimlerinin karşı karşıya kaldığı mali düzenlemelerle dolaylı olarak engellerle karşılaşacak mı? Yoksa mali düzenleyicilere ışık mı tutacak? Bunu 18 Haziran’dan sonra bekleyip göreceğiz.

Facebook’un düzenleyici raporlama programı birçok tartışmaya neden olabilir…

Facebook’un 2.3 milyar kullanıcısından kaçının gerçek olduğunu öğrenmek üzereyiz, çünkü kripto para biriminin kullanıcılarının kimliklerini doğrulamaları ve müşteri uyumluluk şartlarını yerine getirmeleri gerekecek. Facebook’un bu süreçte daha sıkı kimlik doğrulama ve dolandırıcılık tespit sistemleri kullanması bekleniyor.

Bu, veri gizliliği, finansal gizlilik, yurtdışı varlık raporlama, vergi uyumu ve raporlama yüklerinin kapsamı hakkında birçok tartışmayı başlatacak ve ABD hükümetinin ABD dışı işletmelere uyguladığı bölge dışı raporlama gereksinimlerine potansiyel olarak meydan okuyabilecek. Birçok ülke hükümeti Facebook’un kripto para birimini kullanıcıların para harcadıklarıyla ilgili büyük bir veri kümesi olarak görecek. Bu da veri işlemlerinin hükümetler tarafından izlenebileceği tüm gizlilik ve vergi raporlamaya neden olacak.

Bu, hükümetlere umdukları şeyi verecek; parça parça raporları bir araya getirmekten ziyade harcanan her kuruşu izleme ve analiz etme yeteneği. Şu anda bankalar belli bir tutarın üstündeki işlemler için şüpheli faaliyet raporları hazırlıyorlar. Örneğin ABD’de bu limit 10.000 dolar. ABD’de 10.000 dolar veya üzerinde bir para hesabınıza girerse ülkenin mali birimleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Çünkü bankanız hesabınızdaki parayı raporlayacaktır.

Peki Facebook tüm bu tartışmaların ortasında ne yapacak? Hükümetlerle işbirliği yapıp kullanıcılarının her harcamasını paylaşacak mı, yoksa hükümetlere karşı mı duracak? Bence sorunun cevabını çoktan biliyoruz…

Facebook’un kripto para birimi en nihayetinde Bitcoin’e fayda sağlayan bir Truva atı olacak…

İşte en büyük tahmin geliyor: Facebook’un kripto para birimine olan ilgi nihayetinde Bitcoin’in işine yarayacak. Facebook daha fazla insanın kripto para birimlerini öğrenmesini, bu alana yönelmesini sağlayacak ve en sonunda kazanan Bitcoin ve hatta diğer kripto para birimleri olacak. Çünkü daha fazla yatırımcı piyasadaki yerini alacak ve bu da piyasa değerini önemli ölçüde artıracak.

Özellikle insanlar servetlerini güvenle saklayabileceklerini değer depoları arayışındalar. Eğer ki Facebook’un kripto parasını duyan ve ondan şüphe eden birisi Bitcoin’i tanıyacak olursa servetini Bitcoin’e taşıyabilir.

Bu durum Venezuella’da gerçekleşti. Çünkü insanlar devlet destekli fiili para biriminin değer kaybedişine karşı durabilmek için kripto paralara akın ettiler. Üstelik bunu yaparken Maduro rejiminin kripto para birimi Petro’yu değil Bitcoin’e yöneldiler.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x