Yükleniyor...

Facebook’un Kripto Parası Libra’nın White Paper’ı Türkçe’ye Çevrildi

Facebook'un bir süredir beklenen ve 18 Haziran'da yayınlanan white paper'ı ile resmen duyurulan Libra şüphesiz son günlerin en tartışmalı projesi.

Facebook Libra White Paper

Facebook’un bir süredir beklenen ve 18 Haziran’da yayınlanan white paper’ı ile resmen duyurulan Libra şüphesiz son günlerin en tartışmalı projesi.

Kimisine göre başarılı, kimisine göre başarısız bir proje olan Libra özellikle arkasındaki destekçi şirketler ile büyük dikkat çekti. Öyle ki, Libra’nın destekçileri arasında Visa, MasterCard, PayPal, Vodafone gibi birçok dev şirket yer alıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bununla birlikte, ekonomist Selçuk Geçer gibi birçok isim Libra’nın arkasındaki asıl gücün ABD olduğunu, ABD’nin kripto para devrimini Libra üzerinden gerçekleştirdiğini iddia ediyor. Elbetteki tüm bunlar şimdilik birer iddiadan ibaret.

Sosyal medya devinin projeyle ilgili tüm bilgilere yer verdiği white paper varsayılan olarak İngilizce dilde yayınlanmıştı. Tim Danışmanlık şirketinde danışman olarak görev yapan Ebru Güven tarafından Libra’nın white paper’ı Türkçe’ye çevrildi. Çeviride eksikliklerin bulunduğunu belirten Güven, zamanla tüm bu eksikliklerin tamamlanacağını söyledi.

Libra’nın Türkçe dildeki white paper’ına buradan devam ederek ulaşabilirsiniz.

Libra Nedir?

Facebook’un başını çektiği, Libra Birliği Üyeleri tarafından hazırlanan, basit bir küresel para birimi ve milyarlarca insana ulaşan finansal bir altyapı sağlamayı hedefleyen bir kripto para projesidir. Libra’nın para birimi (LIBRA) Libra Blockchain’i üzerine inşa edilmiştir. Dünya çapında bir kitleye hitap etmesi amaçlandığı için Libra Blockchain’ini uygulayan yazılım açık kaynaklıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x