Yükleniyor...

Facebook, Kripto Parasının Önünü Açmak için Lobicilik Faaliyetlerine Hız Verebilir

Facebook önümüzdeki hafta kendi kripto para birimini duyurmaya, white paper'ını sunmaya hazırlanıyor.

Facebook Libra Coin veya GlobalCoin Kripto Para

Facebook önümüzdeki hafta kendi kripto para birimini duyurmaya, white paper’ını sunmaya hazırlanıyor.

Facebook’un kripto parasıyla ilgili şu ana kadar bildiğimiz net iki şey var; adının Libra veya GlobalCoin olacağı ve fiat para birimlerinin biri ile desteklenerek bir stablecoin olacağı. Kripto para biriminin Facebook’a entegre (ve hatta WhatsApp, Instagram’a da entegre olabilir) olması beklenenler arasında.

JP Morgan, IBM ve diğer dev firmaların ardından Facebook’un kripto para sektörüne girmeleri kriptonun geleceğinin olduğunun en açık göstergesi. Facebook’un sektöre giriş yapmasının en önemli yanı ise dünya nüfusunun yaklaşık üçte birinin kripto paralarla tanışmasını teşvik edebilecek bir güce sahip olması. Bu teşviğin yeni ve büyük teknolojinin ağırlıklı olarak gri alanda kalmasına neden olan yasal belirsizlikleri ortadan kaldıracağı ve son derece olumlu yasal düzenlemelerin önünü açacağına inanılıyor.

Deloitte’in 2018 ve 2019’da yaptığı üst düzey araştırmamaları, kripto endüstrisindeki yeni yatırımların önündeki en büyük engelin düzenleme sorunları olduğu ortaya koyuyordu. Endişeler, menkul kıymetler kanunu ve kara para aklama ile akıllı sözleşmelerin yasallığına kadar uzanıyor. Kısacası, işletmeler sektöre giriş yapmaktan korkuyorlar çünkü potansiyel riskler söz konusu. Ve kesinlikle korkmakta da haklılar.

ABD’li düzenleyiciler hem emtia hem de menkul kıymet olarak kripto para birimlerinin durumu hakkında çeşitli bilgiler sağladılar. Bu, kripto para ile ilgili işletmelerin ne kadar vergi ödeyeceği konusundaki sorunların artmasına neden olan karışıklığı tetikledi. Dahası, SEC, ICO’lara el altı ve en son kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satışı yapıldığı gerekçesiyle mesajlaşma platformu Kik’e 100 milyon dolar ceza kesti.

İşte tam bu noktada, Facebook burada devreye girecek gibi görünüyor.

Facebook şu anda aktif olarak Blockchain’e yatırım yapıyor. Daha önce Coinbase’in eski yöneticilerinin ikisinin Mayıs’ta görevlerinden ayrılması dahil olmak üzere Libra coin üzerinde çalışacak 100 personelin işe alındığı yönünde bilgiler mevcut. Facebook, akıllı sözleşmeler yapmaya odaklanan bir şirket olan Blockchain startup’ı Chainspace de dahil birçok şirketi satın aldı ve CEO Zuckerberg, İngiltere Merkez Bankası Başkanı ile akşam yemeğini yerken ülkenin konuyla ilgili düşüncelerini anlamaya çalıştı.

New York Times’dan Nathaniel Popper’in haberine göre, Facebook aynı zamanda VC’lerin Libra coin’e 1 milyar dolar harcayacağına inanıyor. Ancak bu para saf yatırımdan ziyade teminat olarak kullanılacak. Yine de, eğer bu fonlar toplanırsa projenin başarılı olmasını sağlamak için Facebook’a çok fazla finansal baskı uygulanacak. Ayrıca Facebook, kripto para çalışmasına yardımcı olmak için birçok şirketle yakın temas halinde.

Gelen bilgiler, Facebook’un başlangıç için işlemlere birçok fırsat sunarak onları projesine çekmeye çalıştığını gösteriyor. Muhtemelen bu şirketler veri toplamaya veya bir tür ücret karşılığında işlemleri onaylayarak güzel kazançlar elde edebilecekler. Libra coin’in Facebook’a ait platformlarda kullanımı karşılığında hiçbir ücret alınmayacağı, ancak bu platformlar dışında kullanılmaları durumunda bazı işlem ücretlerinin söz konusu olacağı yönünde de bilgiler mevcut.

Tüm bunlar, hem Facebook’un gelirlerinin hem de kripto para piyasasının değerinin artmasını tetikleyecek. Facebook’un asıl hedefi ise mobil ödeme sektörü. Çin’deki mobil ödeme pazarı Alibaba ve WeChat arasındaki güçlü ve sert bir mücadeleden ibaret ve trilyon dolar değerinde. Barclays analisti Ross Sandler, Libra coin ile Facebook’un 2021 yılına kadar 19 milyar dolar gibi ciddi bir yeni gelir getirebileceğini öngörüyor.

Elbetteki düzenleyici tarafındaki belirsizlikler Facebook’un elini kolunu bağlayabilir ve şirketin kripto para birimini büyük kullanıcı tabanına götürememesine neden olabilir. Ancak, düzenleme konusunda bir adım atılacaksa ve bunu biri yapacaksa, evet bunu yapsa yapsa Facebook yapabilir.

Facebook’un Lobicilik Faaliyetleri

Facebook, 2017’deki veri sızıntısının ardından ve ABD Kongresi’ne konuyla ilgili açıklamalarda bulunan tanıklara rağmen gelirlerini arttırmaya devam etti. Şirket, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı döneminde göre gelirini yüzde 26 artırarak 15.08 milyar dolara çıkardı. 2018 yılının tamamında 2017 yılına kıyasla yüzde 37 oranında bir artış görüldü ve şirketin yıllık geliri 56 milyar dolara ulaştı. Şu anda şirketin kasasında nakit 44 milyar doları bulunuyor.

Facebook, elindeki bu parayı kripto dostu mevzuatın oluşturulması ve bunun hızlı bir şekilde yapılması için harcayabilir. Özellikle 2020’de piyasadaki yerini alması planlanan Libra coin için bunu yapması kuvvetle muhtemel.

Şirket uzun zamandır hem halk tarafında hem de yasama organlarında kendisine taraf oluşturmakla meşgul. 2017 yılında lobicilik faaliyetlerine 11.5 milyon dolar harcayan Facebook’un 2018’deki lobicilik faaliyetlerine yaptığı harcama 13 milyon dolara kadar yükseldi. 2019’un başından bu yana lobicilik faaliyetleri için harcanan tutar 3.4 milyon dolar civarında.

Facebook yakın zamanda İngiltere’nin eski Başbakan yardımcısı Sir Nick Clegg’i küresel ilişkiler başkanı olarak işe alarak lobicilik faaliyetlerini artırdı. Facebook ve diğer teknoloji devlerinin lobi faaliyetlerine yoğunlaşmaları Washington Post’un bu yeni gücü “lobi ordusu” olarak tanımlamaya itti.

The Guardian, Facebook’un İngiltere eski Başbakanı George Osborne da dahil olmak üzere dünya çapındaki önemli politikacılara kendi çıkarlarına sadık kalmaları için önemli paralar harcadığını iddia etti. Kısacası Facebook, Libra coin’i için arkasındaki lobi ordusunu da kullanarak kripto için olumlu düzenlemelerinin oluşturulmasını sağlayacak. Facebook’un bu tutumunu beğenin ya da beğenmeyin, kripto para birimlerinin önündeki en büyük engel olan yasal mücadelenin kazanılması için Facebook’a kesin olarak ihtiyaç var.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x