Yükleniyor...

Facebook’dan Önemli Adım: ABD Bankacılık Komitesi Eski Başkan Yardımcısını İşe Aldı

Sosyal medya devi Facebook, kripto parası Libra konusunda stratejik bir adım attı ve ABD Bankacılık Komitesi eski başkan yardımcısını Susan Zook işe aldı.

Facebook Libra

Sosyal medya devi Facebook, kripto parası Libra konusunda stratejik bir adım attı ve ABD Bankacılık Komitesi eski başkan yardımcısını Susan Zook işe aldı. Facebook’un Zook işe almasının bir nevi lobi faaliyetleri yürütebilmek için yaptığı belirtiliyor.

Senatör Mike Crapo‘nun yardımcılığını yapan Mason Street Consulting’ten Susan Zook Facebook ile birlikte çalışmaya başlamış durumda. Şirketin Zook ile Libra konusunda politikanın ünlü isimlerini olumlu yönde etkilemeyi amaçladığı bildiriliyor. Yapılan açıklamaya göre Zook, senatodaki Cumhuriyetçilerle Libra ile ilgili olumlu görüşmelerin yapılması için çalışacak.

Temmuz ayının ortalarında Libra’nın kripto para cüzdan uygulaması Calibra’nın başındaki isim David Marcus, ABD Bankacılık Komitesi karşısında Libra’yı anlatmış ve komite üyelerinin sorularını yanıtlamıştı. Görüşmeler pek olumlu geçmemişti. Sosyal medya devinin önemli politik isimleri etkilemek için attığı bu adım da Marcus’un komitedeki görüşmesinin ardından geldi.

Facebook, Haziran ayında kripto para projesi Libra’yı duyurmuş ve eleştirilerin odağına oturmuştu. Şirket, Libra whitepaper’ını yayınlanmasıyla küresel anlamda bir ödeme aracı olması amacıyla kripto para üzerinde çalıştığını resmileştirmiş oldu. Facebook’un Libra projesinden memnun olan ve destekleyen politik isim sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Ayrıca ABD’li ve diğer birçok ülkenin düzenleyicilerin de Libra ile ilgili büyük endişeleri var. Bu da Libra projesini tehlikeye atıyor.

Şirket Libra için büyük bir lobicilik faliyeti yürütüyor ve bu yıl Libra ile ilgili lobicilik faaliyetlerine 7.5 milyon dolar harcadığı belirtiliyor. Lobicilik faaliyetlerinin yanısıra sosyal medya devi görüşmeleri olumlu bir şekilde yönetebilecek kişileri bünyesine dahil ediyor ve bu konuda uzmanlaşmış şirketlerle anlaşmalar yapıyor.

Tüm bunlara rağmen şirket geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla düzenleyicilerle ilgili sorunların aşılamaması durumunda Libra’nın hiçbir zaman piyasaya sürülemeyeceğini ortaklarıyla paylaştı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x