Yükleniyor...

Facebook’un Kripto Parası Libra Coin, Bitcoin ile Rekabet Edebilir mi?

Aracılık şirketi Euro Pacific Capital'in CEO'su Peter Schiff, Facebook’un kripto parası Libra Coin'in (veya GlobalCoin) güvenilirlik, istikrar ve işlem ücretleri bakımından Bitcoin'den daha üstün olacağına inanıyor.

Facebook Libra Coin ve Bitcoin

Aracılık şirketi Euro Pacific Capital’in CEO’su Peter Schiff, Facebook’un kripto parası Libra Coin’in (veya GlobalCoin) güvenilirlik, istikrar ve işlem ücretleri bakımından Bitcoin’den daha üstün olacağına inanıyor. Bitcoin savunucusu Anthony Pompliano ise her iki kripto para biriminin de birbirini destekleyeceğine inandığını ifade ederek Schiff’in görüşüne katılmadığını belirtiyor.

Facebook’un kripto parası, Winklevoss ikizlerinin Gemini olarak adlandırılan dijital varlığı gibi uluslararası para birimlerinden oluşan sepetler tarafından desteklenen bir stablecoin olacak.

Kripto para birimi, sosyal medya platformu Facebook’a finansal hizmetler sektöründe benzersiz bir konum kazandırarak. Sıfır işlem ücreti ile Facebook hizmetleri arasında aktarılıp, kullanılabilecek. Ayrıca Libra Coin’in Spotify, Uber gibi destekçileri sosyal medya devinin kripto para birimini kabul edecekler.

Şimdilik, Facebook’un kripto para biriminin Bitcoin ile rekabet edip edemeyeceği bir spekülasyon konusu olmaya devam edecek.

Libra Kime veya Kimlere Hizmet Edecek?

Dünyanın en büyük sosyal medya ağı olan Facebook’un dünya çapında finansal hizmetler sağlamak isteyen bir şirketle rekabet edebilme avantajı bulunuyor. Şirket, Visa, Mastercard, Paypal ve Uber gibi büyük destekçilerden fon sağlamak için her birine 10 milyon dolarlık güvence verdi ve ağını yönetmek için bir konsorsiyum oluşturuyor.

Dünya Bankası’na göre, havale endüstrisi 2018’de 689 milyar doları gördü ve Facebook’un Libra Coin ile asıl hedeflediği şey havale endüstrisi olabilir.

Öte yandan, Libra, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir para birimi olmayacak. Ayrıca Bitcoin’in benimsenmesi siyah ve gri alanlarda daha yaygın. Libra Coin için bu tümüyle farklı olabilir. Günlük Bitcoin kullanımı, özellikle yüksek fiyat oynaklığı nedeniyle oldukça düşük. Libra Coin için ise bunun tam tersi yönde olması beklenebilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x