FCA, Sahte Kripto Varlık Reklamları Karşısında Sosyal Medya Platformlarını Uyardı • Coinkolik
Yükleniyor...

FCA, Sahte Kripto Varlık Reklamları Karşısında Sosyal Medya Platformlarını Uyardı

İngiltere'nin finansal hizmetler gözlemcisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), riskli finansal ürünlere yönelik reklamları ortadan kaldırmak için platformlarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu duyurdu.

FCA kripto varlik

İngiltere’nin finansal hizmetler gözlemcisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), riskli finansal ürünlere yönelik reklamları ortadan kaldırmak için platformlarla birlikte çalışmaya hazır olduğunu duyurdu.

FCA’nın 28 Eylül’deki yıllık toplantısında, bekçi grubunun tehlikeli reklamları çökerttiklerini söyledi. Özellikle, kripto varlıklar gibi finansal hizmetlerle ilgili olan reklamlar karşısında önlem alınması gerektiğine değindi. FCA, bunlara tüketicileri savunmasız bırakan “tehlikeli finansal promosyonlar” olarak değerlendirdi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

FCA’nın icra başkanı Mark Steward, bu platformlardan “haberdar” olduğunu söyleyerek sahte ürünlerin reklamlarıyla ilgili platformlarla işbirliğine açık olduklarını şöyle dile getirdi;

“Sosyal medya platformlarının topluluğu koruma sürecine dahil olmalarını bekliyoruz.”

Toplantının genel konusu kripto varlık reklamlarıydı. Hızlı büyüyen kripto varlık pazarlarından biri olan İngiltere, geçen yıl kripto varlıklarda 170 milyar dolarlık işlemle Avrupa’da ilk sırada yerini aldı.

Şu ana kadar finansal reklamlara ilişkin hüküm ve koşullarını değiştiren tek büyük site Google oldu. FCA Google’ın bu hareketini överken, Steward diğer şirketleri geride kaldıkları için eleştirdi.

Google Ads’de kripto varlık işlem platformların cüzdanları için reklamları tamamen yasakladıktan sonra geri adım attı. Bu tür reklamlar Google’da tekrar bulunmaya başladı. Ancak bu reklamları veren şirketlerin önceden Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kaydolması gerekiyor.

Bununla birlikte, krediler ve ICO’lar gibi diğer finansal reklamlar yasaklanmaya devam etmektedir. Google’da kripto varlık reklamları yayınlayan tüm şirketlerin, kripto varlıklarla ilgili tüm yerel ve federal yasalara, Google’ın şartlarına, koşullarına uymaya devam etmesi gerekiyor. Bu değişiklik, FCA ile uzun bir müzakere sürecinden sonra geldi.

Bu arada Twitter ve Facebook, FCA’nın ricalarına ve birlikte çalışma tekliflerine henüz herhangi bir taahhütte bulunmadı. The Guardian ile konuşan bir Twitter sözcüsü, konunun ele alındığını öne sürerek, bu kurallar ihlal edildiğinde çeşitli çözüm yollarına başvurduklarını sözlerine ekleyerek şunları söyledi;

“Para veya özel finansal bilgi elde etmek için Twitter’da dolandırıcılık taktikleri kullanmak kurallarımıza aykırıdır.”

Instagram’ın da sahibi olan Facebook, konuyla ilgili soru sorulduğunda benzer bir yanıt verdi. Bir sözcü şöyle konuştu;

“Hiçbir yaptırım mükemmel olmasa da, Facebook ve Instagram’daki insanları bu dolandırıcılıklardan korumak için yeni teknolojilere ve yöntemlere yatırım yapmaya devam ediyoruz.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x