Yükleniyor...

Fed Başkanı’ndan Dikkat Çeken Bitcoin Açıklaması: Altın Gibi Spekülatif Bir Değer Deposu

Birkaç gün önce yaptığı konuşmada Libra'yla ilgili endişelerden bahseden Fed Başkanı Jerome Powell'ın Bitcoin için "Altın gibi spekülatif bir değer deposu" benzetmesinde bulunduğu ortaya çıktı.

Fed Bitcoin ve Altın

Birkaç gün önce yaptığı konuşmada Libra’yla ilgili endişelerden bahseden Fed Başkanı Jerome Powell’ın Bitcoin için “Altın gibi spekülatif bir değer deposu” benzetmesinde bulunduğu ortaya çıktı.

Bitcoin’in mevcut finansal ortamı yeniden dizayn etme ihtimalini kabul eden Powell, “Günümüzdeki rezerv para birimlerinin artık modasının geçmiş olması gibi şeylerin mümkün olduğunu düşünüyorum […] gerçekten yaygın bir benimseme görmedik. Bitcoin buna iyi bir örnek, hiç kimse onu ödemeler için kullanmıyor […] altın gibi spekülatif bir değer saklama aracı.” dedi.

Powell’ın, Bitcoin’i altına benzetmesi oldukça önemli çünkü ABD hükümetinin ve yabancı hükümetlerin, diğer merkez bankalarının ve resmi uluslararası kuruluşların tuttukları altından Fed sorumlu.

Kripto paraların rezerv para birimlerinin yerini alması yönünde bir beklentinin olduğunu ve bunun gerçekleşmesi halinde küresel finans sisteminin ve özellikle de Fed’in kapsamlı bir dönüşüme uğrayacağını kabul eden Powell, “Kripto paraların başlangıcından bu yana böyle bir beklenti vardı, ancak şimdiye kadar böyle bir şey görmedik. Bu, bizim ileride bir şey yapmayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer yaparsak; ABD’deki sözüm ona ulusal bankacılık çağından, çok farklı para birimlerinin olduğu bir çağa doğru bir geri dönüş görebilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Powell, Kongre’deki konuşması sırasında Facebook’un geniş kullanıcı tabanına dikkat çekerek, Libra’nın gizlilik, para aklama ve finansal istikrar konusunda ciddi endişelere yol açtığını söylemişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner