Yükleniyor...

Fed Başkanı Powell, Faiz Artırımı Hakkında Konuştu

Fed Başkanı Powell, bu ayın sonlarında faiz artırmayı planladıklarını söyledi.

fed baskani powell faiz artirimi hakkinda konustu 6

Fed Başkanı Powell, bu ayın sonlarında faiz artırmayı planladıklarını söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell, Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nin Finansal Hizmetler Komitesi’ne yaptığı sunumda, Ukrayna’nın işgalinin ABD’nin ekonomik görünümüne belirsizlik katması nedeniyle Mart ayında faiz artırımının uygun olacağını söyledi. Powell konu hakkında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonun %2’nin oldukça üzerinde seyretmesi ve güçlü bir işgücü piyasası nedeniyle, bu ay yapacağımız toplantıda faiz oranını yükseltmenin uygun olacağını düşünüyoruz. Mevcut koşullarda politika düzenlemesini sonlandırma süreci, hem faiz oranındaki artışı hem de Federal Rezerv bilançosunun daraltılmasını içerecek.”

Powell ayrıca işgücü piyasasının “son derece sıkı” olduğunu ve Fed’in maksimum istihdam hedefine ulaştığının mesajını verdi. Ukrayna’nın işgali, devam eden savaş, yaptırımlar ve gelecek olayların ABD ekonomisi üzerindeki kısa vadeli etkilerinin oldukça belirsiz olduğu”nu ekledi.

Faiz vadelileri, bu ayın sonunda çeyrek puanlık bir faiz artırımını fiyatladı. Ancak bilanço küçültülmesine ilişkin detaylar hala belirsizliğini koruyor. 

CBDC’ler hakkında da konuşan Powell, CBDC’nin maliyetinin ağır olup olmayacağı konusunda şimdiye kadar bir yanıt bulamadıklarını dile getirdi.

Powell ayrıca CBDC’lerin spekülasyon yaratmak için kullanıldığına dikkat çekti.

Kripto düzenlemelerine de değinen Powell, kriptoların, yaptırımlardan kaçınmak isteyen kişiler tarafından da kullanılabileceğini ve bu sebeple önlem almak için çalışacaklarını vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner