Yükleniyor...

Fed Başkanı Powell’dan Faiz ve Enflasyon Açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını arttırmayı düşünmekten oldukça uzak olduklarını söyledi.

powell

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz oranlarını arttırmayı düşünmekten oldukça uzak olduklarını söyledi.

Jerome Powell, Fed’in faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit tuttuğunu duyurmasının ardından, bir basın toplantısı düzenledi.

Powell, toparlanma tamamlanana kadar faiz oranlarının sıfıra yakın bir seviyede yer almasının ve varlık alımlarının sürdürülmesinin ekonomiyi desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Pandemi süreciyle en çok etkilenen sektörlerin iyileşmeye başladığını ancak tam toparlanmanın gerçekleşmediğini söyleyen Powell, ekonominin normalleşmesi ve devam eden politika desteğiyle birlikte harcamaların hızlandığını belirtti.

Enflasyon Arttı

Fed başkanı, enflasyon oranlarında artış yaşandığını ve düşük seviyelere inmeden önce gelecek aylarda da yüksek bir seviyede kalmaya devam edeceğini söyledi.

“Pandeminin ilk zamanlarında ekonomik faaliyetlerin durması gibi ekonominin tekrar normalleşme süreci de daha önce benzeri görülmüş bir şey değil. Toparlanma sürecinde yaşanacak olan sıkıntılar ve işe alım sürecindeki aksaklıklar sebebiyle enflasyon beklediğimizden daha yüksek olabilir. Ayrıca kalıcı olma olasılığı da artabilir

Salgının ekonomi üzerindeki etkileri her ne kadar azalmış olsa da ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor”

Faiz Oranları Artmayacak

Powell, faiz oranlarını arttırmayı düşünmekten oldukça uzak olduklarını da ifade etti. İlk etapta faiz oranını arttırmayı değil, varlık alım hızını ayarlamayı düşündüklerini de sözlerine ekledi.

Fed başkanı, varlık alımlarının azaltılması ile ilgili kesin bir karara varmadıklarını belirterek, ilk kez bu konuyla ilgili derinlemesine bir değerlendirme yaptıklarını ifade etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x