Yükleniyor...

Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur? Fed Açıklaması Ne Zaman?

Fed faiz kararı 22 Mart Çarşamba belli olacak.

fed faiz karari

Fed faiz kararı 22 Mart Çarşamba belli olacak. Fed açıklaması yalnızca kripto sektörünü değil, aynı zamanda dolar ve altın fiyatlarını da etkileyecek. Şubat ayında 25 baz puan artışa giden ABD Merkez Bankası’nın Mart faiz kararı için de 25 baz puan artırım bekleniyor. Peki, Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

Fed Faiz Kararı Açıklaması Ne Zaman?

Merakla beklenen Fed Mart ‘ayı faiz kararı açıklaması 22 Mart Çarşamba günü yapılacak. Saat 21.00’da gerçekleştirilecek olan açıklamanın 15 Mart’ta yapılması bekleniyordu ancak tarih ertelendi.

Şubat ayı faiz kararı sonrası Fed cephesinden yapılan karar açıklamasında, son göstergelerin harcama ve üretimde ılımlı büyümelere işaret ettiği belirtildi. Bununla birlikte iş kazanımları son aylarda güçlü oldu ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyonun bir miktar azalmış olsa da hala yüksek seviyede seyrettiği kaydedildi.

Fed karar metninde ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşının muazzam insani ve ekonomik zorluklara neden olduğu belirtildi. Bunun yanında devam eden savaşın küresel belirsizliğe katkıda bulunduğu da ifade edildi. Fed ayrıca komitenin enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli kalmaya devam edeceğini belirtti.

fed faiz

Fed Faiz Artırırsa Dolar ve Altın Ne Olur?

Fed faiz artırdığında dolara olan toplam talep artacağı için (diğer para birimlerinin faizinin değişmemesi halinde) dolar diğer para birimleri karşısında değer kazanır. Faiz artış oranı ne kadar büyük ve beklentinin üzerinde olursa etkileri de o kadar büyük olur. Finans piyasaları faiz artışına hızlı tepki verir. Döviz piyasalarında dolar yükselirken hisse senedi ve tahvil fiyatları geriler. Reel sektörde ise faiz artışının etkisi gecikmeli olarak hissedilir.

Borçlanma maliyeti artan bankalar, kredi, kredi kartı ve ipotek faizlerini artıracağı için bireysel ve kurumsal borçlanma ve harcamalar azalır, risksiz getiri oranı yükseleceği için de risksiz yatırım cazip hale gelir, ekonomik aktivite ve yatırımlar azalır. ABD dolarının değerinin diğer paralar karşısında yükselmesinin sonucu olarak ithalat artar, ihracat azalır ve ABD’nin dış ticaret açığı büyür.

Fed faiz artırırsa altın fiyatları her zaman aynı seyretmez. Altın diğer yatırım araçlarına kıyasla çok daha uzun vadeli bir yatırım aracı olduğu için faiz artışları ve indirimleri karşındaki davranışı konjonktüre bağlı olarak değişebilir dolayısıyla komplekstir. Altın, faiz ve benzeri gibi sabit getiri sağlayan bir yatırım aracı olmadığı içn Fed faiz artırdığında altın fiyatlarının kısa vadede gerileyerek tepki vermesi olağandır ancak bu her koşulda geçerli değildir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x