FED faizi artırırsa altın ne olur? FED faiz açıklama ne zaman? • CK
Yükleniyor...

FED faizi artırırsa altın ve borsa ne olur?

FED faiz kararı öncesi gözler altın, döviz ve borsaya çevrildi.

fed faiz

FED faiz kararı öncesi gözler altın, döviz ve borsaya çevrildi. Beklentiler 25 baz puan yönünde olurken, FED’in bu yıl için bir kez daha artırıma gitmesi öngörülüyor.

FED faizi artırırsa altın ve dolar ne olur?

Faiz artırımı olması durumunda karar doğrudan döviz piyasasını etkileyecektir. Döviz piyasasındaki etki ise altına yansıyacaktır. FED faiz artırırsa dolarda bir yükseliş beklenir, altın fiyatları ise geriler ve baskılanır. Tam tersi durumda faizler düştüğünde, dolar kısa ve orta vadede değer kaybederken, altın fiyatları da yükselişe geçer. Bu nedenle FED’in faiz indirimine gitmesi durumunda altın fiyatları ibreyi yukarıya çevirecektir.

fed faiz

Faiz artarsa borsa ne olur?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

FED faiz kararından elbette ki hisse senetleri de etkilenecektir. Federal Açık Piyasa Komitesi bir faiz artışı açıkladığında, yatırımcılar hisse senetlerini hızla satabilir ve daha risksiz yatırımlara geçebilirler.

Faiz ve borsa arasında ters bir ilişki olduğu için faiz artırımı durumunda borsanın düşmesi beklenir. Bununla birlikte, finansal piyasaların çalkantılı olduğu dönemlerde yatırımcılar faiz artışını ekonomik iyileşme için bir adım olarak da görebilir. Bu da borsalara alım getirebilir.

FED kararı açıklaması ne zaman?

FED faiz kararı toplantısı 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Faiz açıklaması ise 26 Temmuz akşamı saat 21.00’de gerçekleştirilecek. Öte yandan FED’in yıl sonu politika faizi projeksiyonunu yüzde 5,6 olarak belirlemesi, yıl sonuna kadar iki faiz artışı olabileceği ihtimalini fiyatlamalara dahil etti.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x