Yükleniyor...

Fidelity’den El Salvador Yorumu: “Abartılıyor”

El Salvador’un Bitcoin hamlesinin yankıları sürüyor

fidelityden el salvador yorumu abartiliyor

El Salvador’un Bitcoin hamlesinin yankıları sürüyor. Hamle hakkında bir yorum da önde gelen varlık yöneticisi Fidelity’den geldi. Fidelity’den Jurrien Timmer, hala doların hakim olması nedeniyle olayın abartıldığını savundu. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkenin Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul edeceğini duyurmasından üç ay sonra, mevzuat 7 Eylül’de resmi olarak yürürlüğe girdi. Kripto topluluğu hareketin önemine ve diğer ülkelerin de benzer bir harekette bulunabileceğine dikkat çekerken, Fidelity yöneticisi Jurrien Timmer’dan farklı bir yorum geldi.

Fidelity Investments’ın yöneticisi olan Jurrien Timmer, yakın tarihte CNBC’ye bir demeç verdi. Hareketi “yeni ve ilginç bir gelişme” olarak nitelendiren Timmer, öneminin “biraz abartıldığına” inandığını söyledi. Timmer konu hakkında şu ifadeleri kullandı:

“El Salvador, ABD dolarını bir sabitleyici olarak bırakmış değil – para birimi, sabitleyici olarak dolardan Bitcoin’e geçmedi… Hâlâ doları var ve insanlar dolar olarak ödeme almaya karar verebilir. Yani bu temelde gönüllü bir şey.”

Timmer ayrıca burada Bitcoin’in bir değer deposu değil, bir takas aracı olarak kullanıldığına dikkat çekti ve bu konudaki “ilk testi” olacağı konusunda uyardı. Bilindiği gibi bu, ölçeklenebilirlik problemi nedeniyle bazı sorunlara neden olabilir. 

Timmer’ın bu yorumu El Salvador’a yönelik ilk eleştiri değil. Ülke daha önce de Bitcoin hamlesi nedeniyle BIS, Moody gibi kurumlardan ve bazı ekonomistlerden eleştiri almıştı.


Üyelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinize duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x
()
x