Yükleniyor...

Fidelity’den Timmer: Bitcoin ile Apple Benzer Bir Büyüme Yolu İzliyor

Fidelity’den Jurrien Timmer, Bitcoin ile Apple’ı karşılaştırdı.

fidelityden timmer bitcoin ve apple benzer bir buyume yolu izliyor er

Fidelity’den Jurrien Timmer, Bitcoin ile Apple’ı karşılaştırdı. Ona göre bu ikisi, birbirinden farklı olsalar da benzer bir büyüme yolu izliyor. 

Varlık yöneticisi Fidelity’nin Küresel Makro Direktörü Jurrien Timmer, Twitter hesabı üzerinden Apple ile Bitcoin’i kıyasladığı bir flood paylaştı. Timmer fiyattaki düşüşe rağmen aktif Bitcoin adreslerinin istikrarlı bir şekilde artmaya devam ettiğini söylerken; Apple’ın son otuz yıldaki muazzam büyümesini ise S-eğrisinin bir başka örneği olarak nitelendirdi. Çeşitli farklı alanlardaki büyümeyi göstermek için uygulanan matematiksel bir model olan S-eğrisi, cep telefonları ve internet gibi belirli teknolojilerin benimsenmesine ışık tutar. 

Apple’ın satışlara dayalı olarak 1996’dan bu yana 53 kat büyüme yaşadığını ve şirketin piyasa değerinin 1699 kat arttığını tahmin eden Timmer şunları söylüyor:

“Apple’ın fiyatı 1996’dan bu yana 1457 kat, fiyat-satış oranı ise 30 kat arttı. Değerlemedeki büyüme, satışlardaki artışın bir üssü ise (Metcalfe Yasası uyarınca), o zaman fiyat, her iki ölçümün bir üssü olarak artmalıdır. Apple için, evet.”

Ardından, Metcalfe yasasını Bitcoin’e uygulayarak değerini hesaplıyor:

“Bitcoin’in değeri 2011’den bu yana 867 kat artarken fiyatı 640.633 kat arttı. Metcalfe Yasasını uygularsak ve 867’nin karesini hesaplarsak 751.111 elde ederiz. Bu, kabaca 640.633x gerçekleşen fiyat kazancı ile uyumludur.”

Özetle Timmer, bu teknolojilerin birbirinden oldukça farklı olmasına rağmen Bitcoin ve Apple’ın benzer bir büyüme yolu izlediği sonucuna varıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner