Yükleniyor...
Sponsored

Filecoin Vakfı Başkanı, Bitcoin’in (BTC) Siber Suçlar İçin İdeal Olmadığını Düşünüyor

Mayıs ayının başlarında, Colonial Pipeline'a yapılan bir fidye yazılımı saldırısı, şirketi bilgisayar korsanlarına 5 milyon ABD doları kripto para ödemeye zorladı.

marta belcher

Mayıs ayının başlarında, Colonial Pipeline’a yapılan bir fidye yazılımı saldırısı, şirketi bilgisayar korsanlarına 5 milyon ABD doları kripto para ödemeye zorladı. Bu ayın başlarında ABD Adalet Bakanlığı, FBI’ın fidyenin 2,3 milyon ABD dolarını Bitcoin (BTC) cinsinden başarıyla geri aldığını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bitcoin’i ve blockchain teknolojisini yakından tanıyanlar şaşkına döndü. Bu siber suçlular ne düşünüyor olabilir?

Tanınmış blockchain savunucularından Marta Belcher, birçok insanın Bitcoin’in anonim olmadığını hala anlamadığını söylüyor.

“Sonsuza kadar bir deftere kalıcı olarak kaydedilmiş bir anahtarınız var. Bunu herkes görebilir.” Yetkililer bunu görebilir. Bazı açılardan kolluk kuvvetleri için son derece kolay bir yol”

Hükümet tarafından çok fazla izlenebilir bir şey yerine Belcher, finans için gerçekten merkezi olmayan bir araca sahip olmanın mahremiyet ve sivil özgürlükler için gerekli olduğunu söylüyor.

“Hong Kong protestolarından gördüğüm bu fotoğrafı düşünmeyi seviyorum. Metro istasyonlarında bu kadar uzun kuyrukların olduğu fotoğraflar var. Çünkü protestocular elektronik alışveriş yerine kendilerini protesto mahalli ile bağdaştırmayacak olan nakit para ile tren bileti almak istediler. Bu, nakitsiz bir toplumun bir gözetim toplumu olduğunun ve anonim işlemleri mümkün kılan belirli teknolojilerin öneminin altını çiziyor”

Belcher, anonimliğin sivil özgürlükleri arttırabileceğini ve ayrıca gizlilik odaklı kripto paraların neden önemli olduğunu da açıkladı.

Bununla birlikte, ABD hükümeti ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, geleneksel finansal sistemde olduğu gibi kripto para birimlerine de benzer düzeyde gözetim uyguluyor. ABD Adalet Bakanlığı, gizlilik madeni paralarını “anonimliği artırılmış kripto para birimleri” olarak adlandırıyor ve potansiyel olarak suç teşkil ettiklerini ifade ediyor.

Belcher, CBDC hareketini de benzer bir şey olarak görüyor. Yani CBDC’lerin sivil özgürlükleri potansiyel olarak tehdit edebileceğini düşünüyor. Varsayımsal olarak, CBDC’ler insanlara tek finansal araç olarak verildiğinde, her eylem hükümet tarafından izlenebilir.

“İnsanların gerçekten anlamaları gerekiyor ki, finansal işlemler birinin hayatının derinliklerine, düşünce yapısında, yaptıklarına ve bulundukları yere derinlemesine açılan bir penceredir. Bu işlemler inanılmaz derecede hassastır. Tüm paraların bir hükümet tarafından dijital olarak yönetilmesi açısından endişe duyuyorum”

İnsanların işlemlerinde mahremiyet konusunda kendilerini güvende hissetmeleri için Belcher, hükümetlerin finansın yeni, merkezi olmayan kısmını düzenlerken daha kesin ve dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x