Yükleniyor...

Full Node (Tam Düğüm) Nedir?

Full Node, bir blok zincirinde meydana gelen her bir işlemin tam bir listesine denmektedir.

full node

Full Node, bir blok zincirinde meydana gelen her bir işlemin tam bir listesine denmektedir. Kişilerin blok zincir ağı üzerinde gerçekleştirilen kripto para işlemlerini takip etmek amacıyla kullandıkları defterlerin bir anlamda kopyalarına işaret etmektedir.

Full node’lar, tüm blok zinciri verilerini depolar. Bu, tüm bloklar hakkında bilgi ve bu bloklar içinde gerçekleştirilen işlemlerin eksiksiz kaydını içerdikleri anlamına gelir. Full node’lar, varsayılan olarak, tüm blockchain veritabanını içerir ve bu, tüm ağda en az bir full node olması gerektiği anlamına gelir. Gerçekte, çoğu dijital para birimi ağında birkaç full node vardır.

Node’ların Temel Amacı Nedir?

Full Node, 2009 yılından bu yana blokzinciri üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin tutulduğu node çeşididir. Full node’lar, aynı zamanda, eklenen yeni blokların doğrulanmasını sağlamaktadır.

Node’lar blokzinciri üzerindeki bağlantı noktalarıdır. Bu noktalar işlemlerin gerçekleştirildiği cihazlardır ve node’lar üzerinde blokzinciri üzerindeki işlemlerin kopyaları saklanmaktadır. Blokzinciri üzerinde gerçekleşen tüm işlemlerin kaydedilmesi, kriptopara işlemlerinin güvenle yapılmasını sağlayan temel unsurlardan biridir. Yani node’ların temel amacı, belirli bir kripto para birimi için blok zincirinin bütünlüğünü korumaktır. Bu noktada, node bu işlevin gerçekleşmesini sağlayan ögedir.

full node 1

Full node, işlemleri ve blokları tamamen doğrulayan bir programdır. Hemen hemen tüm full node’lar, diğer full node’lardan gelen işlemleri ve blokları kabul ederek, bu işlemleri ve blokları doğrulayarak ve ardından bunları daha fazla full node’a ileterek ağa yardımcı olmaktadırlar.

Blok zincir tabanlı kripto para birimlerinde yüzlerce, binlerce hatta on binlerce node görebilmek mümkündür. Bir blokzincirinde ne kadar çok node bulunursa, o kadar güvenli bir hale gelir.

Full Node Nasıl Çalışır?

Full node çalıştırmak için yapılacak şey; Full node’un Bitcoin en son sürümünü indirmek ve çalıştırmaktır. Ayrıca birden çok farklı işletim sisteminde Full Node kurmak ve çalıştırmak da mümkündür.

Bütün bir node’un Bitcoin çekirdek istemci sürümünü indirmeden önce, ortalama 100 GB boyutunda bir yeriniz olması gerekmektedir. Bu işlem için ayrıca iyi miktarda belleğe de sahip olmak gereklidir.

Node Türleri

Node türleri şunlardır;

  • Full Node
  • Light Node
  • Madenci Node’ları
  • Authority Node

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner