Yükleniyor...

Geçmişten Günümüze Altın vs. Bitcoin

Altın özellikle son yıllarda sürekli olarak Bitcoin ile kıyaslanan yatırım araçlarından birisi.

Gold Versus Bitcoin Goldman Sachs Prefers Metal to Crypto 1520x1024

Altın özellikle son yıllarda sürekli olarak Bitcoin ile kıyaslanan yatırım araçlarından birisi. Eskiden yatırımcılar 1 ons altınla yaklaşık 600 Bitcoin (BTC) alabiliyordu. Zamanla bu durum değişti ve günümüzde 1 ons altınla artık sadece 0.15 BTC alınabiliyor.

Altın genellikle küresel felakete karşı bir koruma yatırımı olarak lanse edilir. Genellikle yatırımcılar tarafından “en güvenli yatırım aracı” olarak görülürken, yıllar boyunca dayanıklı olduğu kanıtlanmıştır ve hatta gün geçtikçe de değerlenmektedir. Ancak, altının Bitcoin’in kendi parabolik yükselişine kıyasla yavaş yavaş yükseldiği görülüyor.

Bir ons Altın vs Bitcoin

BTC fiyatı 1 ons altın ile kıyaslandığında, Bitcoin’in 8 sene içerisinde ne kadar büyüdüğünü göememiz mümkün oluyor. İşte o rakamlar:

2011 yılında 584 BTC = 1 ons altın

2012 yılında, 159 BTC = 1 ons

2013 yılında, 6 BTC = 1 ons

2014 yılında, 3.5 BTC = 1 ons

2015 yılında, 2.5 BTC = 1 ons

2016 yılında, 1.6 BTC = 1 ons

2017 yılında, 0.18 BTC = 1 ons

2018’de, 0.16 BTC = 1 ons

2019’da, 0.15 BTC = 1 ons

Genel olarak, sayılar Bitcoin’in değerli madene göre ne kadar büyüdüğünü göstermektedir. Onsa göre bu büyümeye rağmen, Altın, Bitcoin’in hala pazarın küçük bir bölümüdür. Bitcoin, altının piyasa kapitalizasyonunun yalnızca yüzde 10’unu yakalayacak olsaydı, her Bitcoin fiyatı yaklaşık 33 bin dolar olurdu. Bu nedenle, önde gelen kripto para birimi rakipleriyle aynı seviyede uygun bir “değer deposu” olarak görülmek istiyorsa büyümesi için önünde daha uzun bir yol bulunuyor.

Birbirleriyle İlişkililer

Bununla birlikte, değerli maden altın sadece işlevsel olarak Bitcoin ile bağlantılı değildir. Çoğu zaman, iki pazar da örtüşüyor ve birbiriyle ilişkili görünüyor. BeInCrypto‘nun daha önce belirttiği gibi, her ikisi de kısa vadede düşüş eğilimleri gösteriyor. Her ne kadar Bitcoin’in fiyatı altından çok daha dalgalı olma eğiliminde olsa da, analistler ikisi arasındaki pazar ilişkisini savunacak kadar örtüşme buldular. Bitcoin pazar kapitalizasyonu ve önemi konusunda gelişmesi ve büyümesiyle bu korelasyonun güçlendiğini göreceğiz.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x