Yükleniyor...

Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) Yatırım Sağlayan Bir Ürün İçin ETF Başvurusunda Bulundu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) gönderilen bir belgeye göre, bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin'e (BTC) yatırım yapma seçeneği içeren yeni bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) için dilekçe onayına sahip.

bitcoin 1

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) gönderilen bir belgeye göre, bankacılık devi Goldman Sachs, Bitcoin’e (BTC) yatırım yapma seçeneği içeren yeni bir Borsa Yatırım Fonu (ETF) için dilekçe onayına sahip.

ARK inovasyon yapısı ve 19 Mart 2021 dosyalama tarihi ile bağlantılı senet olarak adlandırılan ürün hakkında detaylar da belgede belirtildi.

ETF, normal şartlar altında (varlıklarının en az %65’i) ETF’nin yıkıcı yenilik yatırım temasıyla ilgili şirketlerin yerli ve yabancı hisse senetlerine yatırım yapacak, aktif olarak yönetilen bir borsa yatırım fonudur.

Fonun birincil yatırım stratejisi, şirketleri veya yıkıcı teknolojileri geliştirilmekte olan ürün veya hizmetlere güvenen ve bunlardan yararlananlar olarak kabul eder. Ayrıca bu şirketler, kendilerini destekleyen bilimsel araştırmalarla birden çok sektöre (enerji, ulaşım, genomik vb.) ait olabilir. Belgede şu ifadeler kullanılıyor:

“ETF, Bitcoin gibi kripto para birimlerine, bağış veren bir trust’a yapılan bir yatırım yoluyla dolaylı olarak yatırım sağlayabilir. ETF’nin kripto para birimine yatırımı zamanla değişebilir ve buna göre bu tür bir risk her zaman ETF portföyünde temsil edilmeyebilir.”

Bitcoin’e ek olarak, bankanın önerdiği ürün Fintech inovasyon şirketlerine, “yeni nesil” internet şirketlerine, yapay zeka, enerji dönüşümü ve otomasyon dönüşüm varlıklarına yatırım yapacak. ETF, belgede belirtildiği üzere Bitcoin’i üçüncü taraflara da maruz bırakabilir:

“ETF, arbitraj fırsatları veya riskten korunma stratejileri veya diğer benzer amaçlarla işlemleri tamamlamak için menkul kıymetleri ödünç almak isteyen aracılara, bayilere ve diğer finansal kuruluşlara portföy menkul kıymetlerini ödünç verme hakkına sahiptir. Bu tür kredilerle bağlantılı olarak ETF, ödünç verilen portföy menkul kıymetlerinin değerinin en az %102’sine eşit likit teminat almaktadır. Bu teminat günlük olarak piyasaya işaretlenir.”

Bankacılık Kurumları Bitcoin’deki Paylarını Artırmaya Devam Ediyor

Sadece birkaç gün önce Morgan Stanley, müşterilerine Bitcoin’i imkanları sunacağını duyurdu. İlgilenen yatırımcıların bankadaki bir hesabında 5 milyon dolardan fazla olması gerekir. Kripto para şirketi Galaxy Digital ve FS NYDIG ile ortaklaşa üç fona erişim sağlanarak yatırım sağlanacak ve FS NYDIG ürünü etkinleştirecek.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x