Yükleniyor...

Güney Kore Merkez Bankası, CBDC Hazırlıklarını Hızlandırıyor

Güney Kore Merkez Bankası (BoK), pilot platformunu başlatmaya hazırlanarak merkez bankası dijital para birimi geliştirmeye bir adım daha yaklaşıyor.

guney kore merkez bankasi cbdc hazirliklarini hizlandiriyor

Güney Kore Merkez Bankası (BoK), pilot platformunu başlatmaya hazırlanarak merkez bankası dijital para birimi geliştirmeye bir adım daha yaklaşıyor. 

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Bir Reuters haberine göre BoK, bir tasarruf hesabı açma ve fon transferi gibi dahili bankacılık işlemlerini simüle eden testler gerçekleştirecek. Ayrıca mobil ödeme işlemlerine de odaklanacak. Güney Kore’nin merkez bankası şu anda dijital wonu test etmek için bir ortak arıyor.

Mart ayında Seul merkezli Shinhan Bank, CBDC için bir pilot platform oluşturdu. Ancak merkez bankasının bunu aracılar aracılığıyla dağıtmayı seçip seçmeyeceği belli değil. BOK ayrıca Şubat ayında CBDC’leri çevreleyen yasal konular hakkında bir araştırma raporu yayımladı.

Değişiklikler İçin Hazırlanıyor

Bir merkez bankası yetkilisi, nakit olarak yapılan ödemelerde önemli bir düşüş yaşandığını iddia ediyor. Bu nedenle, ödemeler ve yapılandırmalar söz konusu olduğunda hızlı değişikliklere ihtiyaç olduğunu iddia ediyor:

“Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sisteminde hızla değişen değişikliklere hazırlık yapmaktır.”

Çin ve İsveç gibi ülkeler zaten CBDC’ler ile test yaparken, Fed bu yaz dijital dolar üzerine bir araştırma raporu yayımlamaya hazırlanıyor.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x