Yükleniyor...

Harvardlı Bilim Adamları: Bitcoin Fiyatlarındaki Yüksek Volatilite Düşüşü Tetikliyor

Daha önce Finansal Ekonomi Dergisi'nde yayınlanan “Halkın Baloncukları” adlı bir araştırmada Bitcoin fiyatlarındaki yüksek volatilitenin sert düşüşü tetiklediği belirtiliyor.

Bitcoin Fiyatlarındaki Volatilite

Daha önce Finansal Ekonomi Dergisi’nde yayınlanan “Halkın Baloncukları” adlı bir araştırmada Bitcoin fiyatlarındaki yüksek volatilitenin sert düşüşü tetiklediği belirtiliyor.

Çalışma, Harvard İşletme Okulu’daki birkaç profesör tarafından yapıldı. Araştırmacılar, kripto para hayranlarının Bitcoin’i evrensel bir değer deposu haline geleceği ve altının yerini alacağına inanmalarına rağmen dijital varlığın sert düşüşlere karşı savunmasız olduğunu belirtiyorlar.

Bitcoin fiyatlarında yakın zamanda meydana gelen parabolik yükseliş varlığın JP Morgan’ın İcra Kurulu Başkanı Jamie Dimon da dahil olmak üzere bir çok kişinin düşündüğü gibi bir baloncuk olmadığını kanıtlıyor. Buna karşın fiyatlardaki yüksek volatilite dijital varlığı sert düşüşlere gebe bırakıyor.

Harvardlı bilim adamları fiyatlardaki volatilitenin belirli seviyelerin üzerine çıkması durumunda fiyatlardaki düşüş ihtimalinin arttığının altını çiziyorlar. Örneğin fiyat artışı yüzde 150’ye ulaştığında fiyatın sert şekilde düşme ihtimali yüzde 80’e kadar çıkıyor.

Son 2 yılda yüzde 2000’den fazla değer kazanan Bitcoin, yılın başından bu yana ise yüzde 200’den fazla değer kazandı. Geleneksel piyasalarla karşılaştırma yapmak için S&P 500 endeksi son iki yılda sadece yüzde 20 değer kazandı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x