Yükleniyor...

Hazine Bakanı Yellen, Dijital Varlıklar ile İlgili Beklenen Konuşmasını Yaptı

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital varlıklar ile ilgili yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

yellen 33

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dijital varlıklar ile ilgili yaptığı konuşmada önemli açıklamalarda bulundu.

Yellen, yaptığı konuşmada dijital doların “nakit para ile karşılaştırılabilir güvenilir bir para” haline gelebileceğini söyledi.

Düzenlenen üniversite etkinliğinde söz alan Yellen, kripto ile ilgili algıların aşırı farklı bir boyutta olduğunu vurgulayarak bunun genellikle “dönüştürücü” teknolojide böyle olduğunu belirtti:

“Bazı savunucular (kripto savunucuları), teknolojinin o kadar radikal ve faydalı bir dönüştürücü olduğunu söylüyor ki, hükümetin tamamen geri adım atması ve yeniliğin direkt uygulanmasına izin vermesi gerektiğini söylüyor.

Öte yandan şüpheciler de bu teknolojide ve ilgili ürünlerde sınırlı bir değer görerek, hükümetin çok daha kısıtlayıcı bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini savunuyor”

Yellen, yaptığı konuşmanın büyük bir kısmında CBDC’lere odaklandı:

“Para birimimizin mevcut haline gelişi, yüzyıllar boyunca gerçekleşen dinamik bir süreç oldu. Bugün tek tip para birimi, parasal egemenlik, ekonomik büyüme ve finansal istikrar için büyük fayda sağladı Dijital varlık yaklaşımımız, paranın değer kazanması amacıyla yönlendirilmelidir.

Bazı kişiler CBDC’nin para birimimizdeki bir sonraki evrim olabileceğini öne sürdü. Fed tarafından kısa bir süre önce yayınlanan rapor, CBDC’lerin faydaları ve riskleri hakkında bir kamuoyu diyaloğu başlattı”

Yellen, potansiyel bir CBDC tasarımının finansal sistem üzerindeki etkisini, finansal suçları ve ulusal güvenlik sorularını ele alma becerisini, mahremiyet etkilerini, makro politikayı ele alma becerisini, fiat para birimlerini, stablecoin’leri ve diğer CBDC’ler ile nasıl etkileşime girebileceği gibi konuları ele alması gerektiğini vurguladı.

ABD Başkanı Joe Biden’in dijital varlıklarla ilgili yürütme emrine dikkat çeken Yellen, herhangi bir potansiyel CBDC’nin doların uluslararası piyasalardaki rolünü desteklemesi gerektiğini söyledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner