Hindistan Maliye Bakanı, Hindistan’ın El Salvador'u Takip Etmeye Hazır Olmayabileceğini Söyledi • Coinkolik
Yükleniyor...

Hindistan Maliye Bakanı, Hindistan’ın El Salvador’u Takip Etmeye Hazır Olmayabileceğini Söyledi

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Times'a verdiği demeçte, Hindistan'ın kripto varlıklar gibi "fütürist" bir teknolojiyi dışlayamayacağını ancak ülkenin El Salvador'un izinden gitmeye henüz hazır olmayabileceğini söyledi.

hindistan kripto varlık

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan Times’a verdiği demeçte, Hindistan’ın kripto varlıklar gibi “fütürist” bir teknolojiyi dışlayamayacağını ancak ülkenin El Salvador’un izinden gitmeye henüz hazır olmayabileceğini söyledi.

Sitharaman, El Salvador’da Bitcoin karşıtı protestoların, insanların bir ülkede hangi para biriminin kabul edildiğini önemsediğini gösterdiğini söyleyerek şöyle konuştu;

“Sıradan insanların dijital para birimini umursamadığını düşünürdünüz; ancak halk bu harekete karşı sokaklara döküldü. Bu bir okuryazarlık veya anlayış meselesi değil. Bunun ne ölçüde şeffaf bir para birimi olduğu meselesi; herkesin kullanabileceği bir para birimi mi olacak?”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Ülkeler kripto para birimlerini düzenlemenin ve kendi merkez bankası dijital para birimi (CBDC) projelerini başlatmanın çeşitli yollarını düşünürken, Hindistan bu alanda daha yavaş hareket ediyor. 2017 yılından bu yana yürütülen tartışmalara ve çalışmalara rağmen ülke, kripto varlıkların yasal statüsü konusunda henüz net bir duruş sergilemedi.

Sitharaman’a göre Hindistan hükümeti, özellikle ödemeler için defalarca kripto varlıkların yasaklanması çağrısında bulunan Hindistan Merkez Bankası da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlara danıştı. Bu yıl kripto varlıkları incelemek için kurulan yeni bakanlıklar arası komite, 2017 komitesinin, kripto varlıkların yasaklanmasını öneren tutumunu yineledi.

Sitharaman konuyla ilgili şunları söyledi;

“Şimdi bu farklı görüşleri, kurabileceğimiz denge konusunda bir kabine notu şeklinde formüle etmeliyiz. Kripto para taslağı şu anda mecliste masaya yatırılmadan önce sendika kabinesinden onay bekliyor.”

Tasarının halkın katılımı için yayınlanması beklense de, hükümet kripto varlık faturasının özellikleri konusunda bilgi vermedi. Tasarının içeriği, kripto varlıkları yasaklayıp yasaklamayacağı veya düzenleyip düzenlemeyeceği açıklanmadı.

Düzenleyici belirsizliğe rağmen Sitharaman, Hindistan’ın kripto varlıkları tamamen görmezden gelemeyeceğini söyledi.

Sitharaman şunları aktardı;

“Bu, ne olduğu umurumda değil ya da hiçbir şey yapmak istemiyoruz diyebileceğiniz bir dönem değil. Aynı zamanda El Salvador yoluna gitmeye hazır mıyız? Fütüristik bir şeyin dışlanamayacağından emin olmalıyız.”

Hindistan’ın kendi CBDC’sine sahip olup olmayacağı sorusu üzerine Sitharaman, ülkenin temkinli ve hesaplı bir karar vermesi gerektiğini söyleyerek ekledi;

“Sistemlerimize uygun bir şey geliştirmeliyiz. Hindistan teknolojinin gücüne sahip; fintech bize oynayabileceğiniz araçlar üzerinde komuta veriyor; ekonomimiz olanaklarla dolu. Bu yüzden dikkatli olmalıyız, iyice düşünmeliyiz.”

Geçen ay, RBI valisi Shaktikanta Das, Hindistan’ın ilk CBDC deneme projesini Aralık ayına kadar başlatabileceğini söyledi. Merkez bankası şu anda aşamalı bir CBDC uygulama stratejisi üzerinde çalışıyor. Das, RBI’nin merkez bankası için türünün ilk örneği olan CBDC projesi hakkında “son derece dikkatli” olduğunu söyledi.

Bu ayın başlarında, eski RBI vali yardımcısı R. Gandhi, kripto varlıkların kanunen bir varlık veya emtia olarak tanımlandıktan sonra ödemeler için kullanılabileceğini söyledi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x