Hong Kong, CBDC Üzerine Whitepaper Yayımladı • Coinkolik
Yükleniyor...

Hong Kong, CBDC Üzerine Whitepaper Yayımladı

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ile BISIH Hong Kong Merkezi işbirliği yaparak, CBDC’ler üzerine 50 sayfalık whitepaper'ı yayımladı.

hong kong cbdc

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) ile BISIH Hong Kong Merkezi işbirliği yaparak, CBDC’ler üzerine 50 sayfalık whitepaper’ı yayımladı. Belgenin amacı, CBDC’ye ve dağıtımına uygulanabilecek potansiyel mimari ve tasarım seçeneklerini keşfetmek.

CBDC’ler üzerine güçlendirilmiş araştırma çalışmaları, Hong Kong’un mevcut ekonomik sisteminin modernizasyonunu amaçlayan “Fintech 2025” stratejisi kapsamında Haziran 2021’de başladı. CBDC’nin küresel uygulaması, merkez bankalarıyla işbirliğini genişletmenin yanı sıra, HKMA, Hong Kong’da perakende CBDC ihraç etmenin yollarını araştırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Dijital Hong Kong’un (e-HKD) ilk görünümünün önümüzdeki yıl içinde sunulması bekleniyor. Yayınlanan teknik inceleme, finansal çözümün araştırma metodolojisini ve teknik gerçekleştirilmesini kapsayacak.

Yayınlanan whitepaper, merkez bankaları tarafından oluşturulan ve gelecekteki CBDC’nin işleyişini ortaya çıkaran ilk teknik belgelerden biri. Belgeye göre, e-HKD, gizlilik dostu olacak. İşlem izlenebilirliğine izin verecek ve gizliliğin korunmasını içerecektir.

HKMA, teknik incelemede özetlenen CBDC’nin uygulanmasıyla bağlantılı bir dizi sorunu da ortaya çıkarıyor. HKMA’nın genel müdürü, bu incelemenin e-HKD’nin teknik keşfinde yalnızca ilk adım olduğunu belirtti. HKMA, kendi araştırmalarına ek olarak kendi CBDC çözümlerini geliştiren diğer ülkeleri ve merkez bankalarının edindiği deneyimleri araştırıyor. Şirket, sektördekilerden geri bildirim ve öneriler almaya hazır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x