Yükleniyor...

İktisatçı Mahfi Eğilmez’den Rusya ve SWIFT Yorumu, Bu Karar Türkiye’yi Nasıl Etkiler?

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle başlayan yaptırım süreci son olarak SWIFT kararıyla devam etti.

rusya turkiye swift

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle başlayan yaptırım süreci son olarak SWIFT kararıyla devam etti. Daha önce haberini verdiğimiz üzere Rusya’nın, Ukrayna’yı işgali sebebiyle Avrupa Birliği (AB), ABD, Birleşik Krallık, Kanada gibi ülkeler Rus bankalarının SWIFT’ten çıkarılması yönünde karar aldı.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, konuyla alakalı bir yazı paylaşarak bu durumun Türkiye’yi nasıl etkileyeceğinden bahsetti. Eğilmez, bu dışlama kararıyla beraber Rus bankaları, diğer ülke bankalarıyla SWIFT sistemi dışında karşılıklı iletişim ve havale yapmaya zorunda kalacak. Bu durumda hem maliyet hem de zaman kaybı yaratacak. Yaşanacak bu durum Türkiye’yi de etkileyebilir. Eğilmez, bu durumla alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu olayın Türkiye’ye yansımasını birçok alanda göreceğiz. Doğalgaz fiyatları yükselecek, buğday ithalatımız sıkıntıya girecek, borsa etkilenecek ama sanırım etkiyi en fazla ve en net olarak turizm alanında hissedeceğiz. Turizm acenteleri de bankaları aracılığıyla SWIFT sistemi içindeler.”

Eğilmez, SWIFT kararının ardından Türkiye ile Rusya arasında uzun zamandır gündemde olan fakat hayata geçirilmeyen bir konunun da gündeme gelebileceğini ifade etti: Dolar ve Euro yerine TL ve Ruble ile işlem yapma. Fakat Eğilmez iki ülkenin para birimlerinin oynak olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Eğer her iki ülkenin para birimleri bu kadar oynak olmasaydı en azından turizm açısından bu karşılıklı ödeme ilişkisi kurulabilirdi. Ne var ki iki para birimi de yüksek risk primleri (CDS’ler) dolayısıyla durağan konumda bulunmuyor ve üzerinde vadeli anlaşma yapılabilecek bir ortam yaratamıyor. “

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner