İlahiyatçı Profesör Doktor Hayrettin Karaman Yanıtladı: Bitcoin (BTC) Caiz mi? • Coinkolik
Yükleniyor...

İlahiyatçı Profesör Doktor Hayrettin Karaman Yanıtladı: Bitcoin (BTC) Caiz mi?

İlahiyatçı Profesör Doktor Hayrettin Karaman son yıllarda yatırımcısı giderek artan kripto varlıklar için caiz değil açıklamasında bulundu.

bitcoin caiz mi

İlahiyatçı Profesör Doktor Hayrettin Karaman son yıllarda yatırımcısı giderek artan kripto varlıklar için caiz değil açıklamasında bulundu.

Yeni Şafak gazetesi yazarı Profesör Doktor Hayrettin Karaman, sanal para alıp satarak para kazanmanın caiz olmadığını savundu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yeni Şafak gazetesinde okurlarının sorularını yanıtlayan Karaman, kripto varlıkların caiz olup olmadığıyla ilgili gelen soruya şöyle yanıt verdi;

“Devletlerin tekelinde ve kontrolünde olan çoğu karşılıksız paralar bile büyük haksız kazançlara ve kayıplara alet oluyor iken bu sanal paranın daha fazlasına alet olabileceği apaçık ortadadır. Döviz, altın ve benzerlerine para yatırıp fiyatları yükseldikçe satmak suretiyle para kazanmak fıkıh kurallarına göre caiz olsa da bir çeşit stokçuluk (kenz) olduğu, üretime katılmayan paranın topluma da faydası bulunmadığı için takva sahibi Müslümanların tercih etmemeleri gereken bir kazanç yoludur. Sanal para alıp satarak para kazanmak ise yukarıda açıklanan özellikleri sebebiyle caiz değildir. Bu görüşümü değiştirecek ölçüde bir gelişme olmadı. Bir hususu daha eklemeliyim: Bitpara da diğer paralarla alınıp satılırken karşılıklı ödemelerin peşin olması gerekir, eğer peşin olmazsa bu cihetten de alım-satım caiz olmaz.”

Karaman yazısının devamında şunları kaydetti:

“Bugünkü köşe yazımda ise elde ettiğim yeni bilgiler ve yine de -genel olarak kripto varlık konusunda- değişmeyen kanaatimi, daha geniş çerçeveli sorulara verdiğim cevabı tekrarlayarak yazacaktım, ancak yazı çok uzayacağı için bu konuda yapılmış bir ilmî çalışmanın (Necmettin Erbakan Üniversitesi Yayınları: 47 ‘İslâmî Finans ve Finansal Teknolojiler (Fintech) Blokzincir-Akıllı Sözleşmeler-Paralar)’ ilgili sonuç bölümünü aktaracak ve cevabımın geri kalanını gelecek haftaya bırakacağım.”

Karaman’ın bu ifadeleri kripto para topluluğunda geniş yankı uyandırdı. Yatırımcılar bu sözlere tepki gösterdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x