Yükleniyor...

İngiltere Merkez Bankası, CBDC Adımlarını Sıklaştırıyor

Birleşik Krallık'ın merkez bankası olan İngiltere Bankası, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC'ler) araştırılmasına adanmış bir ekip için iş ilanlarını yayımlamaya başladı.

ingiltere merkez bankasi cbdc adimlarini siklastiriyor

Birleşik Krallık’ın merkez bankası olan İngiltere Bankası, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) araştırılmasına adanmış bir ekip için iş ilanlarını yayımlamaya başladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Haber, İngiltere merkez bankası ve hazine bakanlığı ile birlikte, yorumcular tarafından halihazırda “Britcoin” olarak adlandırılan bir CBDC türü olan dijital bir pound başlatma olasılığını değerlendirmek için ortak bir görev gücü oluşturulduğunu duyurduktan bir hafta sonra geldi.

Bu haftanın başlarında İngiltere merkez bankası, tümü CBDC’lerle ilgili olarak 4 analist, 2 tasarım/planlama ve 1 üst düzey yönetici olmak üzere 7 iş ilanı yayımladı.

Yönetici pozisyonu ile ilgili açıklamada, bankanın aktif olarak bir CBDC piyasaya sürülüp sürülmemesi konusunu araştırdığı ancak bununla ilgili nihai kararın henüz belirsiz olduğuna yer verildi.  

Yeni ekip, para politikası ve finansal istikrar riskleri ve fırsatlarına, kullanım alanlarına, diğer merkez bankaları ile işbirliğine, kamu politikası sorunlarına, tasarım ve özellikleri gibi birçok yöne odaklanacak. 

Diğer ülkelerde ise CBDC dönemi çoktan başlamış bulunuyor. Ekim ayında, Bahamalar Merkez Bankası kendi CBDC’sini piyasaya sürdü. Geçen ay, Doğu Karayip Merkez Bankası, DCash adında bir dijital para birimi başlattı.

Diğer taraftan Çin, dijital yuanını zaten önemli ölçüde test etmiş olan büyük ekonomiler arasında başı çekiyor. Çin Halk Bankası, dijital para birimini 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında yabancı ziyaretçilere sunup sunmama konusunu tartışıyor. 


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x