Instagram ve Twitter, İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Sansürledi • Coinkolik
Yükleniyor...

Instagram ve Twitter, İllegal Madde Şeklinde NFT Çıkaran Sanatçıyı Sansürledi

Kolombiyalı sanatçı Camilo Restrepo, bir kokain paketi modelini NFT olarak satışa çıkardı.

twitter instagram

Kolombiyalı sanatçı Camilo Restrepo, bir kokain paketi modelini NFT olarak satışa çıkardı. Instagram ve Twitter gönderisi olarak paylaştığı eseri, defalarca platformlardan kaldırıldı. Bu eserden dolayı hesabı banlanmakla karşı karşıya kalan Restrepo, duruma şu açıklamalarıyla tepki gösterdi;

“Birçok uyuşturucu ve uyarıcı maddenin kullanımı, 1900’lü yılların başlarından beri yasak. Ancak bu maddelerin fotoğraflarını bulundurmakla ilgili bir kanun yok. Peki ya NFT? İşte bu biraz sorun olabilir.”

Platformlar, NFT şeklinde kokain satan sanatçıya savaş açtı. “a ToN oF coke” adlı eser, defalarca sitelerden kaldırıldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Platformlarda bu tip maddelere dair paylaşım yapmak yasak olmasa da NFT haline getirilmiş kokain, Instagram ve Twitter tarafından fazla ciddiye alındı.

NFT’yi bir kez daha paylaşırsa hesabı kaldırılacak

Kolombiyalı sanatçı Restrepo’nin, blok halde bulunan ve belirtilmediği takdirde ne olduğunu anlamayabileceğiniz kokain NFT’si 17 Haziran’dan beri OpenSea’da satışta. Sanatçı eseri görenlerden olumsuz bir tepki almadığını, diğer uyuşturucu satıcılarından tehdit ya da polisten bir uyarı da gelmediğini dile getirdi. Kokain NFT gönderileri, Instagram ve Twitter’da art arda silindi.

haber

Gri arka plan üzerine oturtulmuş beyaz bir kutu gördüğünüz eser sadece kaldırılmakla kalmadı. Restrepo’nun profilleri de banlanma uyarısı aldı. Instagram’dan gelen banlama uyarısı ve gönderi kaldırmaların nedeni, “yasaklı ya da kontrol altındaki ürünlerin satışı” oldu.

Bu tip maddelerin satışının kripto varlıklarla gerçekleştirildiğinden ve buradan ilham aldığını söyleyen Restrepo, sosyal medya platformlarının sansürüne karşı şu ifadelere yer verdi;

“Sanırım algoritmalar kripto maddelerle gerçek uyuşturucunun farkını ayırt edemiyor.”


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x