Yükleniyor...

IOTA’da Büyük Değişime Çok Az Kaldı!

Yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) tabanlı kripto para projesi IOTA (MIOTA), Blockchain temelli diğer kripto paralardan tamamen farklı bir yapıya sahip.

IOTA

Yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) tabanlı kripto para projesi IOTA (MIOTA), Blockchain temelli diğer kripto paralardan tamamen farklı bir yapıya sahip. 2017’deki boğa koşusu sırasında ününe ün katan kripto para birimi nitekim kripto kışından dolayı biraz arka planda kaldı.

Bununla birlikte, eşsiz kripto para birimi projesi artık göz ardı edilemez, çünkü uzun zamandır IOTA ağında uygulanmaya alınması beklenen koordinatörün kaldırılması işlemi yakında uygulamaya alınacak.

IOTA kurucularından Dr. Serguei Popov, 27 Mayıs’taki bir video yayınında IOTA ekibinin ve araştırmacılarının koordinatörü nasıl kaldıracakları konusunu çözdüklerini açıkladı.

IOTA’da Büyük Değişim

Coordicide olarak adlandırılan bu işlem IOTA’nın gelişimi için atılan önemli bir adım, çünkü projeyi daha da merkezsiz hale getirecek. Ayrıca IOTA’nın benzersiz DAG tabanında hız ve ölçeklenebilirlik artacak ve böylece saniyede binlerce işlem gerçekleştirilebilecek.

Şu anda IOTA’daki koordinatör olgusu çiftte harcama gibi ağa yapılan saldırıların önlenmesine yardımcı oluyor. Merkezi koordinatör olgusu projenin hayata geçirildiği ilk günlerinde gerekliydi, ancak IOTA’nın araştırma ekibi artık koordinatörsüz bir yapıya geçilebileceğini düşünerek çalışma yapıyorlar.

Yukarıdaki videoda Popov, IOTA’nın ekibinin ve araştırmacılarının koordinatörü nasıl kaldıracaklarını çözdüklerinden ve bunu yapmak için yoğun bir çaba harcadıklarını söylüyor. Bu nedenle, projenin gerçek potansiyelini gösterebilmesini ve ölçeklenebilir M2M (Machine to Machine) işlemler için altyapı sağlayacak olan IOTA’da yakında büyük bir değişimin yaşandığına tanık olacağız.

Popov’un açıklaması sonrası MIOTA fiyatı yükselişe geçti. Kripto para birimi son 24 saatte değerini yüzde 8’den fazla artırdı.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x