Yükleniyor...

iPhone Kullanıcıları, 1,4 Milyon Dolarlık Kripto Varlığı Dolandırıcılara Kaptırdı

Kripto para dolandırıcıları, CryptoRom isimli sahte kripto uygulamasıyla iPhone kullanıcılarını flört uygulamaları ve Facebook üzerinden dolandırmayı başardı.

apple

Kripto para dolandırıcıları, CryptoRom isimli sahte kripto uygulamasıyla iPhone kullanıcılarını flört uygulamaları ve Facebook üzerinden dolandırmayı başardı.

iPhone kullanıcıları, Facebook, Tinder, Grindr ve Bumble gibi çeşitli uygulamalar aracılığıyla dolandırıcıların hedefi oldu.

Buna benzer bir dolandırıcılık girişimi geçtiğimiz Mayıs ayında hem iOS hem de Android kullanıcılarını hedef almıştı. Ancak bu defa Android kullanıcılarını etkileyen bir durum söz konusu olmadı.

Dolandırıcılık Nasıl Gerçekleşti?

Dolandırıcılar flört uygulamaları ve Facebook’taki sahte profiller aracılığıyla, kullanıcılarla iletişim kurar ve seçtikleri kişileri CryptoRom’u kurmaya ikna ederler. Bu uygulama ile Bitcoin ve diğer kripto varlıklara yatırım yapabileceğini söylerler.

İlk etapta küçük miktarlar yatıran kullanıcılar, elde ettikleri ufak karların ardından büyük miktarda para yatırmalarının ardından, paralarına tekrar erişim sağlayamazlar.

Bu yöntemle dolandırıcılar kısa bir süre içerisinde 1,4 milyon dolarlık kripto vurgunu yapmayı başlardılar. Dolandırıcılar, yalnızca kullanıcıları değil, Apple’ın Developer Enterprise programını da aşmayı başardılar. Developer Enterprise, sahte uygulamaları tespit ederek App Store’da yer almasını önleyen bir programdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x