Yükleniyor...

İran, Güç Tasarrufu İçin 6 Mart’a Kadar Kripto Madenciliğini Yasaklıyor

İran, ikinci kez ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltma maksadıyla kripto para madenciliğini yasaklama kararı aldı.

kripto

İran, ikinci kez ülkenin elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltma maksadıyla kripto para madenciliğini yasaklama kararı aldı.

Bloomberg’ün haberine göre İran, güç tasarrufu yapmak ve yaşanan elektrik kesintilerini önleme amacıyla, 6 Mart 2022’ye kadar kripto para madenciliğini yasaklıyor.

Iran Grid Management Co. direktörü Mostafa Rajabi Mashadi, devlet televizyonuna verdiği röportajda, bu önlemin 209 megavat gücü serbest bırakacağını söyledi. Mashadi ayrıca, hükümetin yasadışı kripto para madenciliği operasyonlarını engellediğini belirtti.

İran daha önce de elektrik şebekesi üzerindeki yükü azaltma amacıyla geçtiğimiz yaz kripto madenciliğini yasaklamıştı. Ülkede alışılmadık bir biçimde yağışsız geçen bahar ayı, İran’da hidroelektrik kullanılarak üretilen elektriğim azalmasına neden olmuştu.

Ülke, kendisine karşı gerçekleşen uluslararası yaptırımlar sebebiyle, yerel olarak çıkarılan kripto para birimini kullandığından bu hamle ülkenin finansmanını kısıtlayabilir.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x