Yükleniyor...

İran Vergi Dairesi, Düzenleyicileri Kripto Varlık İşlem Platformlarını Yasallaştırmaya Çağırıyor

İran Ulusal Vergi Dairesi (INTA), ülkede faaliyet gösteren dijital varlık borsalarının vergilendirilmesi için bir teklif sundu.

iran kripto para vwrgi

İran Ulusal Vergi Dairesi (INTA), ülkede faaliyet gösteren dijital varlık borsalarının vergilendirilmesi için bir teklif sundu. Yetkili makam, kısıtlamaların vergi tahsilatını olumsuz etkileyebileceğinden korkarak faaliyetlerinin yasallaştırılması çağrısında bulunuyor.

Vergi Dairesi Yetkili Borsalardan Kullanıcı Verisi Almak İstiyor

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

INTA, Tahran’daki düzenleyicileri kripto varlık işlem platformlarını yasallaştırmaya çağırdı. İran medyası tarafından aktarılan taslak teklifinden bir alıntıda, vergi dairesi şunları söylüyor:

“Kripto borsalarını yasallaştırmak vergi toplamak için gereklidir. Yasal işlemler, işlemleri takip ederken para birimini dönüştürmesine izin verilen yetkili borsalarla sınırlı olmalıdır.”

Vergi idaresi ayrıca, “ters etkileri” olacağına ve bir karaborsanın oluşması için koşullar yaratacağına inandığı için kripto borsalarına ilişkin katı önlemler alınmasına karşı uyarıda bulunuyor. Aynı zamanda INTA, kullanıcılarının kayıtlarını vermeyi reddeden kuruluşlar için düzenlemelerin cezalar öngörmesi gerektiğini vurguladı.

INTA, Üç Vergi Rejimi Önerdi

İran’ın vergi dairesi, dijital para ticaret platformlarına uygulanabilecek üç vergi rejimi hazırladı – “sermaye kazancı vergisi, sabit taban vergisi ve meslek vergisi”. Teklif, borsa operatörleri için kesin vergilendirme mekanizmalarını detaylandırmıyor.

Bir diğer önemli unsur, merkezi olmayan dijital varlık borsalarıyla ilgili. İranlı vergi yetkilileri, ülkedeki mevcut kara para aklamayla mücadele düzenlemelerine uygun olarak, bu tür bir platform üzerinden işlenebilecek işlemlere bir üst sınır getirmek istiyor.

İran hükümeti vergi dairesinin teklif ve önerilerini kabul ederse, kripto varlık ticareti madenciliğe katılacak ve Bitcoin ile ilgili başka bir düzenlemeye tabi faaliyet haline gelecek. 2019’da Tahran, dijital kripto paraların basılmasını yasal bir endüstri olarak kabul etti ve kısa bir süre sonra INTA, madencilerin vergilendirilmesi için kurallar getirdi.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Düşüncelerinizi duymak istiyoruz, lütfen yorum yapın.x